Zamknij

Listopadowe spotkania w lińskim saloniku poetyckim

11:25, 17.12.2018 R.K Aktualizacja: 12:38, 17.12.2018
Skomentuj

8 listopada upłynął w Bibliotece w Lini na warsztatach plastycznych z Szymonem Telukiem - malarzem, rysownikiem, ilustratorem, który przeprowadził dla czytelników dwa warsztaty: karykatury i portretu.

Uczestnicy z uwagą zgłębiali tajniki obu sztuk. Rysownik w niezwykle interesujący sposób przekazał młodzieży ciekawostki o budowie i mimice twarzy człowieka. Pokazał jak tworzyć poszczególne części wizerunku zachowując proporcje lub uwypuklając cechy charakterystyczne portretowanej osoby. Każdy uczestnik warsztatów wykonywał samodzielnie ćwiczenia, a następnie narysował portret oraz karykaturę koleżanki w towarzystwie Czesława Miłosza i Adama Mickiewicza przemawiających do niej wierszem.

27 listopada młodych czytelników Biblioteki Publicznej Gminy Linia odwiedził Tomasz Fopke – poeta, tłumacz, muzyk, działacz społeczny. Podczas trzech spotkań w Strzepczu, Lini i Kętrzynie autor w bardzo inspirujący sposób prezentował swoje przekłady wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy na język kaszubski. Zwracał uwagę na cechy charakterystyczne tekstów w języku polskim i kaszubskim a także na wyzwania, którym musiał sprostać podczas pracy nad przekładami ze względu na konieczność zachowania rytmu wiersza i rymów. Jak na muzyka przystało na zajęciach poeta nie pominął elementów muzycznych, rytmicznych czy hiphopowej wersji wiersza „Na straganie”. Autor starał się (nieskutecznie) przestraszyć dzieci opowieściami o kaszubskich upiorach, prezentował swoje wiersze dla dzieci w języku kaszubskim. Na zakończenie pan Tomasz cierpliwie odpowiadał na liczne i dociekliwe pytania dzieci.

Za nami również cztery spotkania w bibliotece w Lini, w Strzepczu i w Szkole Podstawowej w Pobłociu, które podsumowały działania uczestników projektu. W atmosferze przepełnionej poezją przedstawiliśmy relację z poszczególnych warsztatów i spotkań. Uczestnicy projektu pochwalili się rówieśnikom efektami swojej pracy: przedstawiając swój wiersz czy recytując wiersz Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”. Zaprezentowaliśmy również nagrania z warsztatów „Śpiewamy poezję” i filmy z warsztatów „Kręcimy poezję, poezja nas kręci”, które spotkały się z gorącym przyjęciem młodzieży.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%