Zamknij
REKLAMA

Będzie bezpieczniej! Strażacy-ochotnicy dostali nowe wozy

14:18, 07.02.2019 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Strażacy ochotnicy z Luzina dostali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, ich koledzy z jednostki w Choczewie także odebrali kluczyki do wozu pożarniczego.

Uroczystość przekazania samochodu, z udziałem wicewojewody pomorskiego Mariusza Łuczyka, odbyła się na placu przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Luzinie.

Jednostka OSP w Luzinie jako jedyna w gminie jest włączona (od 1995 r.) do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Liczy 55 członków (39 uprawnionych jest do udziału w działaniach ratowniczych). W 2017 roku uczestniczyła w likwidacji 147 zdarzeń, w 2018 - 119 zdarzeń. Ze względu na znaczną odległość od jednostek ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej, ochotnicy z Luzina często są na miejscu zdarzenia jako pierwsi. Jednostka włączona jest w struktury Kompani Gaśniczej WOO „Kartuzy”.

Nowy samochód dla OSP Luzino wyposażony jest m.in. w działko wodno-pianowe, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia, oświetlenie pola pracy typu LED, skrytki na sprzęt i przedział autopompy, instalację zraszaczową. Kosztował ponad 824 tys. złotych (gmina Luzino przeznaczyła na zakup 455 tys. zł, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku - 200 tys. zł, dofinansowanie komendanta głównego PSP w ramach realizacji zadania „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego” - 117 tys. zł, powiat wejherowski – 50 tys. zł, a środki własne OSP Luzino – 2,1 tys. zł.).

Kluczyki do samochodu odebrali też strażacy z OSP Choczewo. Jednostka do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego włączona została w 1995 r. Liczy 33 członków (24 uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczych). W 2017 r. jednostka uczestniczyła w likwidacji 133 zdarzeń, w 2018 r. - 100 zdarzeń. W okresie letnim, ze względu na duży ruch turystyczny, działania jednostki związane są przede wszystkim z ratownictwem technicznym, poszukiwawczym oraz wodnym.

Przekazany pojazd (nieodpłatnie od KP PSP w Wejherowie) wykorzystywany będzie m.in. do transportu przyczep z łodzią ratowniczą typu RIB, zespołem pompowym lub zestawem namiotów pneumatycznych, a także do zdarzeń związanych z poszukiwaniem osób na terenach leśnych.

(R.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone