Zamknij
REKLAMA

Aż 5 tysięcy absolwentów! Rekrutacja do szkół rozpoczęta

15:50, 21.03.2019 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Ten rok będzie wyjątkowy. Miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych będzie szukać dwa razy więcej osób, niż było to do tej pory. Dlaczego? Ponieważ jest to tzw. „podwójny rocznik”, do liceów, techników i szkół branżowych pójdą zarówno ci, którzy skończą klasy VIII podstawówek, jak i absolwenci ostatnich klas gimnazjów.

Dla powiatów to nie lada wyzwanie. Samorządy muszą przygotować dwukrotnie więcej miejsc w szkołach gimnazjalnych, niż było to np. w roku ubiegłym.

W czwartek w powiecie wejherowskim oficjalnie rozpoczęła się rekrutacja do szkół.

- Jesteśmy największym powiatem w województwie pomorskim, jest więc u nas bardzo wielu młodych ludzi, którzy stoją przed ważną decyzją: gdzie kontynuować naukę? - wyjaśnia - Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Zdecydować będą musieli zarówno uczniowie klas VIII szkół podstawowych, jak i uczniowie klas III gimnazjów.

Na terenie powiatu wejherowskiego jest 27 szkół gimnazjalnych i 62 szkoły podstawowe. To ogromna liczba placówek, z których niebawem wyjdą absolwenci. Z gimnazjów będzie ich 2334, a ze szkół podstawowych 2609. Łącznie aż 5 tys. osób będzie szukało swojego miejsca w dalszym kształceniu na poziomie ogólnym, technicznym lub branżowym.

- I o tych wszystkich młodych ludziach myślimy już dziś i przygotowujemy dla nich szeroką ofertę kształcenia – mówi Gabriela Lisius. - Tworzymy nowe kierunki, nowe zawody. Mamy 8 powiatowych zespołów szkół, w każdym z nich funkcjonują licea, technika i szkoły branżowe. Oferujemy 17 typów szkół: 5 liceów ogólnokształcących, 5 techników, 6 szkół branżowych I stopnia i 1 szkoła przysposabiająca do pracy. Oprócz kierunków i branż, które do tej pory oferowaliśmy i rozwijaliśmy, mamy też nowości, jak klasy dwujęzyczne, klasy o profilu technik-programista oraz technik rachunkowości czy nowy zawód monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. W liceach jest 18 profili (humanistyczne, matematyczne, informatyczne, itd.), na poziomie technicznym absolwenci będą mogli wybierać z bardzo bogatej oferty 37 zawodów, a w branżowych – 19 zawodów.

Starostwo Powiatowe w Wejherowie, aby ułatwić uczniom podjęcie decyzji, przygotowało specjalne foldery informacyjne, które zawierają spis wszystkich szkół i kierunków. Trafią one do wszystkich szkół, każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum otrzyma taki folder.

- Wyzwanie jest duże, gdyż jest to podwójny nabór, ale my przygotowujemy się tak, aby każdy, kto chce skorzystać z naszej oferty kształcenia, miał taką możliwość – dodaje starosta Gabriela Lisius. - Możliwe, że w związku z tak dużą liczbą uczniów w niektórych placówkach będziemy musieli nieco „wydłużyć dzień”, czyli zaczynać lekcje nieco wcześniej lub nieco później kończyć zajęcia. Ale zapewniam, że nie będzie sytuacji, że uczniowie będą musieli uczęszczać na zajęcia w soboty.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

Marek BabarowskiMarek Babarowski

4 1

W artykule ani słowa o powodach takiego stanu rzeczy i geniuszu reformacyjnym minister Zalewskiej 19:53, 21.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElizaEliza

2 0

Powracają egzaminy do liceów i techników, można składać podanie do tylko jednej szkoły, świadectwo będzie miało duże znaczenie. Wracają czasy PRL-u. 08:03, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone