Zamknij
REKLAMA

Unikat w skali regionu powstaje w Wejherowie

14:57, 09.05.2019 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Jesienią planowane jest otwarcie Książnicy prof. Gerarda Labudy. Ma to być nowoczesny, multimedialny obiekt, łączący funkcje biblioteki, zbioru bezcennych ksiąg i innych wydawnictw (zbieranych przez prof. Labudę przez całe życie), muzeum, placówki edukacyjnej oraz miejsca, gdzie organizowane są rozmaite spotkania i eventy.

Prace budowlane dobiegły końca. Obiekt będzie teraz wykańczany i wyposażany. Przetargi na wykończenie i wyposażenie zostały ogłoszone już wcześniej, wczoraj i dziś (w czwartek i piątek) dokonano otwarcia kopert z ofertami. Niedługo zatem powinniśmy wiedzieć, jaki będzie ostateczny koszt i termin otwarcia książnicy. Obiekt zwiedził w tym tygodniu Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który nie ukrywał, że jest pod ogromnym wrażeniem prowadzonych robót.

- Najbardziej zaskakuje to, że wewnątrz obiektu jest tak dużo przestrzeni i tak dużo pomieszczeń – podkreślił Mieczysław Struk. - Z zewnątrz wydaje się, że powstająca książnica to nieduży, kameralny budynek. Po wejściu do wewnątrz okazuje się, że jest zupełnie inaczej. To miejsce ma ogromny potencjał – przekonywał.

Jednocześnie marszałek zadeklarował, że powiat wejherowski może liczyć na kolejną dotację z budżetu województwa na wyposażenie obiektu.

- Książnica będzie unikatowym zbiorem dziedzictwa kulturowego Pomorza oraz będzie pełnić funkcję edukacyjną i zwiększy ruch turystyczny w naszym powiecie – wyjaśnia Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski. - Środki, jakie zostały zarezerwowane na stworzenie tej nowej instytucji, to 4,5 mln zł. Z tego ok. 1,5 mln zł udało się uzyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, 0,5 mln zł z Ministerstwa Kultury, 200 tys. zł z budżetu miasta. Reszta to pieniądze z budżetu powiatu wejherowskiego. Dla powiatu to spory wydatek, ale w kulturę zawsze warto inwestować.

W Książnicy będą zgromadzone, opracowywane i udostępniane zbiory prof. Gerarda Labudy, ponadto prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, znajdą się tu m.in.: sala pamięci, miejsca ekspozycyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny, sala konferencyjna, sale wystawowe, planowane jest organizowanie tu wielu wydarzeń kulturalnych. Planowany termin otwarcia instytucji to jesień bieżącego roku. Jest już gotowa koncepcja na wyposażenie obiektu i według tej koncepcji będzie to realizowane.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (6)

PolkaPolka

9 9

Tylko po co te książki? Czy ktoś będzie je czytał? Przecież Wejherowo ma piękne biblioteki.Literatura prezentowana "za szybą" , o dziwnej tematyce (takiej od Labudy) mało kogo zainteresuje. Za to przechowanie jej stanowi poważny koszt dla muzeum. A można by budynek wykorzystać na ciekawszy cel. Szkoda.Tylko rodzina Labudy szczęśliwa, pozbyła
się problemu i stali się rozpoznawalni. 16:32, 09.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytającaCzytająca

6 4

Czy Pani w ogóle przeczytała ze zrozumieniem ten artykuł? Chodzi o spuściznę wybitnego polskiego mediewisty, prof. GERARDA Labudy. Wejherowo powinno być dumne, że to tutaj będą przechowywane te książki. 18:17, 09.05.2019


czytelnicyczytelnicy

6 3

to np. naukowcy i studenci z całej Polski! 20:33, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WNSWNS

10 4

Kolejne miejsca pracy dla rodzinki i znajomych Hildebrandta 23:33, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FlorekFlorek

4 1

Nikt nie czyta już książek, każdy siedzi w telefonie. 19:24, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XeniaXenia

5 0

Zmarnowane pieniądze podatników 09:04, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone