Zamknij
REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej

09:39, 20.05.2019 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Eurodeputowanych wybierzemy już w najbliższą niedzielę. Jak to zrobić?

Lokale wyborcze czynne będą w godz. od 7 do 21. Standardowo wyborcy w Polsce głosują w miejscu swojego zameldowania, w obwodowych komisjach wyborczych. Każdy został wpisany do rejestru wyborców na podstawie stałego zameldowania. Jeśli jednak zmieniało się miejsce zamieszkania w ostatnim czasie, lepiej sprawdzić, czy zostało się dopisanym do „nowego” rejestru wyborców.

Kto może głosować?

Zagłosować będzie mógł każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat. W trakcie głosowania trzeba mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport, ponieważ członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić tożsamość głosującego.

Jak skreślać?

W eurowyborach głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając krzyżyk, tj. co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki, przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć. Jeśli postawimy krzyżyk przy więcej niż jednym kandydacie z tej samej listy, głosowanie będzie ważne (nasz głos otrzyma osoba najwyżej na liście). Jeśli natomiast skreślimy nazwiska kilku osób z różnych list, głos będzie nieważny.

Dlaczego warto głosować?

Parlament Europejski podejmuje istotne decyzje, m.in. jak rozwijać gospodarkę, jak ograniczyć zużycie energii, jak zapewnić bezpieczeństwo żywności. Oddając głos, wybierasz, kto będzie podejmować powyższe decyzje i czy będą one kształtować świat, w jakim chcesz żyć. Jeżeli nie głosujesz, nie masz nic do powiedzenia.

[ZT]26405[/ZT]

 

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone