Zamknij
REKLAMA

W trosce o środowisko Rumia rezygnuje z plastiku

07:58, 27.06.2019 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Decyzję o stopniowej rezygnacji z użytkowania plastikowych opakowań, naczyń oraz sztućców podjęli podczas ostatnich obrad przedstawiciele Rady Miejskiej Rumi. Realizacja przedsięwzięcia ma się przyczynić nie tylko do ochrony środowiska, ale też promocji „ekologicznych nawyków” wśród mieszkańców.

Uchwała w sprawie inicjatywy pod nazwą „Rumia bez plastiku” została podjęta jednogłośnie, a jej pomysłodawcami byli przedstawiciele klubu radnych „Ponad Podziałami”. Głównym celem przedsięwzięcia jest dbałość o środowisko naturalne, ludzkie zdrowie oraz odpowiednią edukację w zakresie ekologii.

W ramach przedsięwzięcia podjęty zostanie szereg działań zmierzających do redukcji zużycia tego tworzywa sztucznego na terenie miasta. Samorząd chce tego dokonać m.in. poprzez stopniową rezygnację z jednorazowych opakowań i naczyń, odejście od wody w plastikowych butelkach na rzecz dystrybutorów i poidełek, a także montaż kolejnych miejskich koszów umożliwiających segregację odpadów.

– Małymi krokami musimy dążyć do tego, żeby pomóc nie tylko Rumi, ale i całej planecie. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to, co się dzieje w zakresie produkcji plastiku i jego utylizacji pozostawia wiele do życzenia – podkreśla radna Maria Bochniak, szefowa klubu „Ponad Podziałami”. – Myślę, że ta uchwała jest początkiem czegoś większego i pokazuje, że radni starają się zadbać o wszystkie obszary życia rumian – dodaje.

Inicjatywa będzie realizowana w urzędzie miasta oraz na terenie jednostek podległych gminie, a także podczas organizacji miejskich wydarzeń. Przy czym należy podkreślić, że jest to przedsięwzięcie długofalowe i wieloetapowe. Uchwała zacznie obowiązywać 1 września.

– Wyznaczyliśmy ten termin na 1 września, ponieważ urząd i podległe jednostki posiadają pewne zapasy, które należy wykorzystać do końca wakacji. Po tym czasie nie będzie już możliwości zakupu plastikowych produktów i opakowań, dla których są zamienniki – mówił podczas sesji przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

estetaesteta

0 0

W Rumi miłośnik piękna i architektury nie ma zbyt wielu okazji do zachwytu. Tym niemniej jest kilka obiektów, które mogłyby być rodzynkami. Np. kilometr od urzędu pod lasem jest budynek dużej firmy, z którego w Niemczech zrobiliby cudeńko architektoniczne. My, naród bez kultury, tę perełkę obwiesiliśmy szmatą reklamową. Żeby wiewiórki mogły sobie poczytać... 10:42, 28.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone