Zamknij
REKLAMA

Koalicja Obywatelska przedstawia: szóstka dla seniorów

16:29, 22.08.2019 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Seniorzy byli głównym tematem konferencji zorganizowanej w Rumi przez Koalicję Obywatelską. Podczas niej przedstawiono tzw. „Szóstkę dla seniorów”, czyli propozycje centralnego wsparcia dla starszych mieszkańców naszego kraju.

W konferencji wzięli udział Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, kandydaci KO w nadchodzących wyborach: poseł Henryka Krzywonos – Strycharska, senator Kazimierz Kleina, wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt i Radomir Szumełda,

- W programie Koalicji Obywatelskiej znalazły się programy i środki dla seniorów – podkreślił burmistrz Michał Pasieczny. - Jednym z nich jest trzynasta emerytura. Sam pomysł był autorstwa Platformy Obywatelskiej (z 2018 roku) i cieszymy się, że został wprowadzony przez obecny rząd, ale uważamy, że powinien być na stałe, a nie tylko jednorazowo i nie tylko przed wyborami.

Pozostałe punkty „Szóstki dla seniorów” (oprócz 13 emerytury, to: większe środki na politykę srebrnego wieku; dofinansowanie do zajęć ruchowych dla osób powyżej 55 roku życia; budowa centrów rehabilitacji i dziennego pobytu; uwolnienie „więźniów 4 piętra” poprzez dofinansowanie budowy wind, taksówek do lekarza, pomocy przy drobnych remontach, itp.; zmniejszenie kolejek na SOR i do specjalistów oraz lepsza dostępność leków.

Jednym z przykładów wspierania seniorów jest realizowany w Rumi program „aktywny senior”. Udało się go wprowadzić w życie dzięki współpracy samorządu, klubów fitness oraz sponsorów. Regularne zajęcia dla seniorów, prowadzone przez profesjonalnych trenerów, są dofinansowywane przez urząd i dla uczestników koszt miesięczny to zaledwie ok. 20 – 25 zł.

- Pamiętamy o seniorach i czynnie uczestniczymy w różnego rodzaju projektach społecznych – mówi burmistrz Michał Pasieczny. - „Aktywny senior” to program, który realizujemy od 1,5 roku. Nasi seniorzy mogą regularnie ćwiczyć pod okiem instruktorów. Są to być zarówno ćwiczenia rehabilitacyjne, jak i profilaktyczne. Widzimy, jak doskonałe efekty to przynosi – ludzie są zdrowsi, mają lepsze samopoczucie, rzadziej chodzą do lekarza. Takie działania przynoszą ogromne oszczędności w skali budżetu państwa. Z budżetu centralnego na ochronę zdrowia wydawane jest około 100 mld złotych! Programy profilaktyczne są nieporównywalnie tańsze, niż leczenie.

- Już dawno „postawiliśmy na seniorów” - dodaje Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi. - Ci ludzie przez całe życie zasłużyli na to, żeby teraz ich wspierać. Zależy nam na tym, aby wyciągnąć ich z domu. Wówczas zawiązują nowe znajomości i aktywnie spędzają czas, a to wpływa bardzo pozytywnie na ich zdrowie. Tu – w Rumi – dofinansowujemy im zajęcia ruchowe, basen, organizujemy kurs samoobrony. Robimy wszystko, aby ten czas jesieni życia urozmaicić im jak najbardziej, aby byli jak najszczęśliwsi.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

antyanty

13 0

tfu postkomuna. 17:44, 22.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelniczkaczytelniczka

10 0

Koncert pt. "Kto da więcej"
A tak poważnie: nikt nie da ci więcej, niż ja tobie obiecam.

To wszystko są mrzonki i nieważne, kto obiecuje, czy ci z lewej strony, czy z prawej, czy może ci ze środka - budowa centrów rehabilitacji, buda wind, zmniejszenie kolejek na SOR, taksówka do lekarza ( ! ), pomoc przy remontach ( no fakt, drobnych ).
I na konice - budowa kosmodromu ( no bo dlaczego nie? )

Komedia!

( na marginesie - czy ktoś w te wszystkie banialuki wierzy? )
07:51, 23.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

5 0

To jakieś jaja . Hasło powinno być 6 sposobów aby ponownie kraść na potęgę .Dlaczego nie ma samorządowców Szlasa Gafki Okroja Sinickiego ? Boją się chyba 17:10, 23.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone