Zamknij

Budżet Obywatelski 2020. Ostatnie dni głosowania

09:26, 20.09.2019 A.W Aktualizacja: 15:16, 20.09.2019
Skomentuj

Kończy się walka o głosy w rumskim Budżecie Obywatelskim 2020. Mieszkańcy miasta mogą typować najlepsze spośród 43 projektów inwestycyjnych i prospołecznych do poniedziałku włącznie. Zwycięskie pomysły poznamy 26 września.

Po raz pierwszy w historii Budżetu Obywatelskiego w Rumi każdy mieszkaniec, bez względu na wiek, może zagłosować na dwa sposoby. Jednym z nich, tak samo jak w poprzednich edycjach, jest wejście na stronę internetową: rumia.budzet-obywatelski.org i kliknięcie w okienko „Głosuj online”.

Tegoroczną nowością jest możliwość wypełnienia papierowego formularza. Arkusze oraz urny są dostępne w czterech miejskich punktach: Urzędzie Miasta Rumi, Miejskim Domu Kultury w Rumi, Stacji Kultura oraz Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo.

Do 23 września mieszkańcy Rumi mogą również spotkać na ulicach miasta oraz podczas miejskich wydarzeń pracowników urzędu zachęcających do głosowania w mobilnych punktach. Aktywni są także sami wnioskodawcy, którzy promują swoje pomysły w mediach społecznościowych, roznoszą ulotki czy też spotykają się z sąsiadami.

O tym, kto był najskuteczniejszy w swoich działaniach, przekonamy się 26 września podczas uroczystej gali. Wówczas okaże się, na jakie przedsięwzięcia samorząd przeznaczy 1,5 miliona złotych.

– W tegorocznej edycji można wybierać spośród wielu ciekawych pomysłów, dzięki którym nasze miasto będzie jeszcze bardziej atrakcyjne, dlatego zachęcam wszystkich do głosowania – podkreśla Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej. – Samo głosowanie, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, trwa zaledwie minutę. Przypominam, że zagłosować może każdy mieszkaniec posiadający PESEL – dodaje.

Budżet Obywatelski w Rumi realizowany jest od 2015 roku, od początku w formule metropolitalnej, wspólnie z sąsiednimi miastami. Do tej pory mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 58 projektów prospołecznych i inwestycyjnych. Rekordową liczbę 1698 głosów zdobył projekt prospołeczny zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018 – zakup defibrylatorów AED dla pływalni i hali MOSiR. Natomiast edycja 2017 była rekordowa pod względem zainteresowania – wówczas zagłosowało 7370 osób.

Ze statystyk wynika, że inicjatywa cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób od 26. do 49. roku życia, zwłaszcza wśród kobiet. Większa liczba głosów (łącznie) oddawana jest na projekty inwestycyjne – takie też zgłaszane są częściej do programu. Wyjątkiem jest edycja 2020, w której zgłoszono więcej koncepcji prospołecznych.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%