Zamknij
REKLAMA

PUK w Rumi inwestuje w ekologiczne pojazdy

10:59, 09.10.2019 | A.W
Skomentuj
REKLAMA

Trzy w pełni elektryczne i zeroemisyjne pojazdy zasiliły flotę Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rumi. Nowe auta zastąpiły mocno wysłużone samochody z początku lat dziewięćdziesiątych, dzięki czemu działania spółki będą bardziej ekologiczne i ekonomiczne.

Nowoczesne, pełniące funkcję wywrotki, czteroosobowe pojazdy będą wykorzystywane do realizacji prac porządkowych i utrzymania zieleni.

– Są to w pełni bezpieczne dla środowiska włoskie pojazdy marki Alke'. Koszt jednej sztuki to 170 tysięcy złotych, a ich koszty eksploatacji są o około 30 proc. niższe niż w przypadku pojazdów spalinowych – wyjaśnia Stanisław Pogorzelski, prezes PUK w Rumi. – Koszty funkcjonowania zlikwidowanych pojazdów wciąż rosły, co było spowodowane coraz częstszymi naprawami i niedostępnością części do nieprodukowanych już modeli. Te blisko 30-letnie maszyny nie były przyjazne ani środowisku, ani zdrowiu mieszkańców – uzupełnia.

Zakup pojazdów związany był również z obowiązkami nałożonymi na spółki takie jak PUK przez ustawę o elektromobilności. Wspomniany akt prawny zobowiązuje tego typu przedsiębiorstwa do uzupełnienia floty o samochody elektryczne. Zgodnie z ustawą mają one stanowić co najmniej 10 proc. ogółu, a w niedalekiej przyszłości minimalny odsetek ma wzrosnąć do 20 proc.

– To oznacza, że w najbliższych latach będziemy zobligowani do kolejnych zakupów. Niemniej jest to zgodne z polityką PUK-u, by realizować obsługę mieszkańców estetycznymi, nowoczesnymi pojazdami, które minimalizują negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne – podsumowuje Stanisław Pogorzelski.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GoscGosc

1 0

Ustawa o elektrobobilnosci dotyczy miast powyżej 50 000 tyś mieszkańców więc raczej nie jest to argument to zakupu tych drogich pojazdów. 00:04, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA