Zamknij
REKLAMA

Będą zachęcać uczniów do zawodu pielęgniarki

21:16, 22.10.2019 | źródło: UMWP
Skomentuj
REKLAMA

Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku będą organizowały zajęcia dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół średnich. Specjalne lekcje odbywały się będą między innymi w Wejherowie.

Pielęgniarki i położne będą odwiedzały szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa pomorskiego w ramach umowy, która podpisana została w Urzędzie Marszałkowskim. W sumie przeprowadzą 100 godzin lekcyjnych zajęć. Programem objęto 600 uczniów klas ósmych szkół podstawowych i pierwszych klas szkół średnich. Zajęcia będą prowadzone w szkołach w Gdańsku, Sztumie, Wejherowie, Pruszczu Gdańskim i Nowym Dworze Gdańskim. Lekcje będą miały formę warsztatów, podczas których odbędzie się nauka udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Chodzi m.in. o: napad epilepsji, hiperglikemię i hipoglikemię (zachowanie dziecka z cukrzycą), krwotoki i urazy, usuwanie ciała obcego z organizmu, pomoc uczniowi niepełnosprawnemu oraz edukację położnej w zakresie opieki nad noworodkiem.

– Pomorski samorząd już po raz drugi zawarł umowę z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, promującą zawody pielęgniarki i położnej – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu województwa pomorskiego. – Tym razem będą prowadzone zajęcia warsztatowe polegające przede wszystkim na nauce udzielania pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że nasze społeczeństwo starzeje się, starzeje się również kadra medyczna. Jednocześnie w naszym województwie mamy niedobór pielęgniarek i położnych. Należy zatem działać, aby zachęcać młodzież do zasilenia w przyszłości szeregów pielęgniarek i położnych – dodaje Kapała-Sokalska.

Pielęgniarki podczas spotkań z uczniami będą opowiadały o tym, jak ważny i potrzebny zawód wykonują. I będą zachęcały uczniów, aby w wyborze swojej drogi zawodowej rozważyli wybór takiej profesji. Będą omawiały wszystkie specjalizacje, których jest aż 17 – od pediatrii po geriatrię.

– W obu zawodach można pracować nie tylko w szpitalach, przychodniach czy środowisku, ale także w szkołach rodzenia i prowadzić indywidualną praktykę – mówiła Marzena Olszewska-Fryc, wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. - To trudny i wymagający zawód, ale według mnie jeden z najpiękniejszych. Daje dużą satysfakcję wynikającą szczególnie z ratowania ludzkiego życia, a uśmiech na twarzy pacjenta, jego wdzięczność i dobre słowo wynagradzają wiele niedogodności.

W spotkaniach z uczniami chodzi też o to, aby uświadomić młodym ludziom, że niestety jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Ten problem dotyczy też pielęgniarek. Średnia wieku w zawodzie to ponad 50 lat.

(źródło: UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA