Zamknij

Jak chronić swój słuch?

10:05, 23.10.2019 ?.W Aktualizacja: 10:13, 23.10.2019
Skomentuj

Słuch to jeden ze zmysłów bez którego większości z nas trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w codziennym życiu.

Ochrona słuchu

Słuch to jeden ze zmysłów bez którego większości z nas trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w codziennym życiu. Aby te obawy nie przerodziły się w istniejący problem, należy pamiętać o ważnych zasadach, mogących ustrzec nas przed uszkodzeniami słuchu, a nawet jego utratą.

 

Unikaj źródeł hałasu

Każdego dnia narażeni jesteśmy na ekspozycję słuchu na dźwięki o bardzo dużym natężeniu. Towarzyszą one zarówno codziennej rutynie, jak i życiu towarzyskiemu i rozrywce, co sprawia, że nasz słuch każdego dnia narażony jest na ewentualne uszkodzenia. Zakłady produkcyjne, ciężki sprzęt, intensywny ruch uliczny czy festiwale muzyczne to tylko niektóre z przykładów. Nie oznacza to, że aby chronić słuch, jesteśmy zmuszeni do zmiany satysfakcjonującego stanowiska, czy rezygnacji z koncertów ulubionego zespołu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnych zasad, mogących ustrzec nas przed uszkodzeniami tego ważnego zmysłu. Przede wszystkim nie należy narażać słuchu na bezpośrednie źródło hałasu zbyt długo i zbyt często. Jeżeli jest to możliwe, dobrą metodą jest oddalenie się od źródła hałasu na tyle na ile jest to możliwe (np. stanięcie w odległości od głośników w trakcie koncertu bądź imprezy w klubie), a jeżeli nie, zastosować możemy różnego rodzaju ochronniki.

 

Stosuj ochronniki

Prostym i skutecznym sposobem ochrony słuchu jest stosowanie różnego rodzaju ochronników. Są to różnego typu korki, zatyczki oraz słuchawki, umożliwiające odpowiednie wyciszenie otoczenia. Są łatwo dostępne dla każdego, a ich szeroka gama zapewnia komfort użytkowania.

 

Zmniejsz głośność

Liczne grono melomanów nie wyobraża sobie dnia bez muzyki, a dzięki przenośnym odtwarzaczom oraz smartfonom, mamy możliwość posłuchania jej w dowolnym miejscu i czasie. Należy jednak pamiętać, że słuchanie muzyki przez słuchawki, może powodować trwałe uszkodzenia słuchu. Aby tego uniknąć, zmniejsz poziom głośności o kilka stopni, również podczas oglądania telewizji czy odtwarzania muzyki przez głośnik. Dzięki stosowaniu się do tej prostej zasady, będziesz mógł cieszyć się pełną sprawnością swojego słuchu jak najdłużej.

 

Regularnie badaj swój słuch

Raz do roku udaj się do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia podstawowych badań słuchu. Wiele placówek NFZ organizuje darmowe badanie słuchu co jakiś czas, toteż warto z niego skorzystać. Odpowiednio szybka diagnostyka ewentualnych zaburzeń bądź uszkodzeń, może w porę zatrzymać ewentualną chorobę i przyczynić się do lepszego komfortu naszego życia.

Bezpłatne badanie słuchu - pomóż sobie i innym

GEERS Dobry Słuch od lat walczy ze stygmatyzacją osób dotkniętych niedosłuchem. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zajmuje się dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Teraz połączyli siły, by jeszcze skuteczniej wesprzeć tych, którzy tego potrzebują!  GEERS przekaże 5 zł na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” Szczegóły akcji dostępne na stronie https://www.geers.pl/wspieramy-fundacje-anny-dymnej/

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%