Zamknij

Wypowiedz się w sprawie uchwał antysmogowych!

11:30, 12.11.2019 źródło: UMWP Aktualizacja: 09:21, 13.11.2019
Skomentuj

Konsultacje społeczne i spotkania informacyjne. Samorząd województwa pomorskiego zaprasza mieszkańców do debaty na temat ochrony powietrza na Pomorzu. Uwagi można składać do 29 listopada.

– Chcemy, aby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w sprawach dla nich ważnych. Uchwały antysmogowe będą ich dotyczyć bezpośrednio, dlatego przeprowadzamy nie tylko konsultacje społeczne, ale i spotkania informacyjne – mówi Anna Skwarska z Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Z treścią projektów uchwał można zapoznać się między innymi na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UMWP. Odbędą się również trzy spotkania informacyjne. Tam przedstawiciele UMWP w przystępny sposób opowiedzą o uchwałach, pokażą możliwości dofinansowania inwestycji związanych z wprowadzanymi uchwałami. Będzie to też okazja do rzeczowej dyskusji, zadawania pytań, czy też zgłaszana wątpliwości – zaprasza Skwarska.

Pierwsze spotkanie odbywa się dzisiaj w Gdańsku, a kolejne zorganizowane zostanie 14 listopada w Słupsku. – Ostatnie spotkanie odbędzie się 22 listopada w Kościerzynie. Mam nadzieję, że mieszkańcy aktywnie włączą się w prace nad uchwałami i że dzięki nim w ciągu najbliższej dekady będziemy oddychać prawdziwie czystym i bezpiecznym powietrzem – dodaje.

Choć nadmorskie położenie regionu sprawia, że jakość powietrza w województwie pomorskim jest lepsza niż i innych regionach kraju, to są miejsca na mapie regionu, gdzie oddycha się ciężko.

– Programy ochrony powietrza pokazują, że co najmniej 48 proc., czyli aż 1,2 mln mieszkańców Pomorza jest narażone na oddychanie powietrzem z wysokim stężeniem bonzo(a)pirenu – zaznacza Anna Skwarska. - Ten bardzo szkodliwy, rakotwórczy związek powstaje w wyniku spalania paliw stałych (np. węgiel) w domowych instalacjach cieplnych. Takie właśnie instalacje odpowiadają za 95 proc. emisji bezno(a)pirenu. W 2018 roku jedna ze stacji pomiarowych zanotowała przekroczenie dopuszczalnej normy aż o 700 proc. To wartość wręcz niewyobrażalna – podkreśla przedstawicielka UMWP.

Dlatego Zarząd Województwa Pomorskiego przygotował projekty tzw. uchwał antysmogowych, czyli prawa, którego celem jest wyeliminowanie właśnie takich przestarzałych urządzeń grzewczych i przejście do pozyskiwania ciepła ze źródeł odnawialnych lub z instalacji centralnego ogrzewania. Co ważne, zapisy uchwał dotyczyć będą również firm, które swoje budynki ogrzewają instalacjami o mocy do 1 MW.

Konsultacje społeczne dotyczą dwóch projektów uchwał. Pierwszy dotyczy uchwały obejmującej całe województwo pomorskie.

- Przyjmujemy w niej, że od sezonu grzewczego 2020/2021 zabronione zostanie spalanie najgorszej jakości paliw. Chodzi między innymi o flotokoncentraty, muły węglowe czy węgiel brunatny – wylicza Anna Skwarska. - Dalsze kroki będą bardziej rozłożone w czasie. W ciągu dziesięciu najbliższych lat likwidowane będą instalacje na paliwa stałe, a budynki będą ogrzewane ciepłem systemowym, gazem, lekkim olejem opałowym lub z OZE np. z pomp ciepła. Tam, gdzie sieci nie ma, można będzie dalej montować kotły na paliwa stałe, ale będą one musiały spełniać najsurowsze normy emisyjne – informuje.

Co ważne, wbrew niektórym informacjom, uchwały antysmogowe nie zabronią stosowania kominków. Będą one dopuszczone do użytku pod warunkiem, że nie będą głównym źródłem ciepła.

Druga uchwała będzie obowiązywać na terenie Sopotu. – Sopot ma status uzdrowiska, a więc tam zapisy uchwały antysmogowej będą bardziej restrykcyjne. Już od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można w mieście stosować żadnych urządzeń na paliwa stałe, oprócz kominków rekreacyjnych – zaznacza Anna Skwarska.

Uwagi i wnioski do projektów uchwał antysmogowych można składać do 29 listopada drogą elektroniczną na adres: [email protected], ustnie do protokołu lub pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Środowiska i Rolnictwa, ul. Okopowa 21/27 80-810 Gdańsk.

 

(źródło: UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

kekakeka

0 0

a moze ktos by sie tak zabrał za dym ale z samochodow bo one tez wytwarzaja smog jakby ktos nie wiedział 18:31, 15.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

keka2keka2

0 0

latem w okresie grilowania przy odpalaniu podpałek do grila
tez wytwarza sie smog ale jakoś nikt sie wtedy tym nie interesuje 21:01, 15.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%