Zamknij
REKLAMA

W trakcie spaceru poznali historię Zagórza i Szmelty

11:35, 14.11.2019 | źródło: UM Rumia
Skomentuj
REKLAMA

Czy pod Górą Markowca kryją się tunele? Jak wyglądała Dolina Zagórskiej Strugi na przełomie XIX i XX wieku? Dlaczego po wrześniu 1939 okoliczne wzniesienia nazywano „krwawymi wzgórzami”? Odpowiedzi na te i inne pytania mieszkańcy mogli poznać podczas spaceru historycznego po Zagórzu i Szmelcie. W edukacyjnej wycieczce uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Sobotnia inicjatywa została zorganizowana przez Stację Kultura w ramach projektu „100 tras edukacyjnych pomostem współpracy regionalnej. Koalicje dla Niepodległej”. Osobą, która prowadziła uczestników przez 4-kilometrowy szlak lokalnej historii, był Darek Rybacki – administrator Cyfrowego Archiwum Społecznego Rumi oraz autor serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”.

– Tego typu spacery organizowane są kilka razy w roku. Odbywają się w różnych częściach naszego miasta. Cieszą się stosunkowo dużą popularnością, każdorazowo bierze w nich udział kilkadziesiąt osób – mówi Darek Rybacki.

Uczestnicy edukacyjnej wycieczki rozpoczęli wędrówkę przy Stacji Kultura, gdzie w skrócie została im przedstawiona historia Rumi i Zagórza. Następnie udali się w kierunku Góry Markowca, słuchając po drodze opowieści związanych m.in. z lokalnym przebiegiem drugiej wojny światowej, dziejami rumskiego lotniska czy budową pierwszej linii kolejowej. Spacer zakończył się w miejscu dzisiejszego urzędu miasta, gdzie dawniej mieścił się Hotel Szmelctal. Pytań nie brakowało.

– W spacerze wzięło udział wiele osób, które mieszkają stosunkowo krótko w Rumi. Przyznawały one, że chcą lepiej poznać miasto, w którym żyją. Wierzę, że poznawanie historii rozbudza poczucie lokalnej tożsamości, co w przyszłości przekłada się na większą aktywność obywatelską – podkreśla Dariusz Rybacki. – W naszym mieście nie pozostało zbyt wiele pamiątek czy zabytkowych budynków. Mimo to dzieje naszego miasta są wyjątkowo interesujące i obfitują w ciekawe wydarzenia, o których warto opowiadać – dodaje.

W Stacji Kultura regularnie organizowane są prelekcje, podczas których autor serialu „Śladami dawnej Rumi” opowiada o wybranych zagadnieniach związanych z dziejami miasta. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 22 listopada o godzinie 18:00, a jego tematem będą walki o Białą Rzekę, które toczyły się 9 września 1939 roku.

(źródło: UM Rumia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA