Zamknij
REKLAMA

W trakcie spaceru poznali historię Zagórza i Szmelty

11:35, 14.11.2019 | źródło: UM Rumia
REKLAMA
Skomentuj

Czy pod Górą Markowca kryją się tunele? Jak wyglądała Dolina Zagórskiej Strugi na przełomie XIX i XX wieku? Dlaczego po wrześniu 1939 okoliczne wzniesienia nazywano „krwawymi wzgórzami”? Odpowiedzi na te i inne pytania mieszkańcy mogli poznać podczas spaceru historycznego po Zagórzu i Szmelcie. W edukacyjnej wycieczce uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Sobotnia inicjatywa została zorganizowana przez Stację Kultura w ramach projektu „100 tras edukacyjnych pomostem współpracy regionalnej. Koalicje dla Niepodległej”. Osobą, która prowadziła uczestników przez 4-kilometrowy szlak lokalnej historii, był Darek Rybacki – administrator Cyfrowego Archiwum Społecznego Rumi oraz autor serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”.

– Tego typu spacery organizowane są kilka razy w roku. Odbywają się w różnych częściach naszego miasta. Cieszą się stosunkowo dużą popularnością, każdorazowo bierze w nich udział kilkadziesiąt osób – mówi Darek Rybacki.

Uczestnicy edukacyjnej wycieczki rozpoczęli wędrówkę przy Stacji Kultura, gdzie w skrócie została im przedstawiona historia Rumi i Zagórza. Następnie udali się w kierunku Góry Markowca, słuchając po drodze opowieści związanych m.in. z lokalnym przebiegiem drugiej wojny światowej, dziejami rumskiego lotniska czy budową pierwszej linii kolejowej. Spacer zakończył się w miejscu dzisiejszego urzędu miasta, gdzie dawniej mieścił się Hotel Szmelctal. Pytań nie brakowało.

– W spacerze wzięło udział wiele osób, które mieszkają stosunkowo krótko w Rumi. Przyznawały one, że chcą lepiej poznać miasto, w którym żyją. Wierzę, że poznawanie historii rozbudza poczucie lokalnej tożsamości, co w przyszłości przekłada się na większą aktywność obywatelską – podkreśla Dariusz Rybacki. – W naszym mieście nie pozostało zbyt wiele pamiątek czy zabytkowych budynków. Mimo to dzieje naszego miasta są wyjątkowo interesujące i obfitują w ciekawe wydarzenia, o których warto opowiadać – dodaje.

W Stacji Kultura regularnie organizowane są prelekcje, podczas których autor serialu „Śladami dawnej Rumi” opowiada o wybranych zagadnieniach związanych z dziejami miasta. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 22 listopada o godzinie 18:00, a jego tematem będą walki o Białą Rzekę, które toczyły się 9 września 1939 roku.

REKLAMA
(źródło: UM Rumia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone