Zamknij

Cera tłusta - pozbądź się błyszczenia skóry!

10:04, 21.11.2019 ?.W Aktualizacja: 10:22, 23.10.2020
Skomentuj

Cera tłusta zawsze oznacza to samo – błyszczące czoło, policzki i nos. Problem ten dotyczy nie tylko nastolatków, będących w okresie dojrzewania, ale także osoby dorosłe. Tłusta cera zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Pielęgnacja tego rodzaju skóry to przede wszystkim regularne oczyszczanie i stosowanie dedykowanych kosmetyków, które będą hamowały nadmierne wydzielanie sebum, ale także preparatów o działaniu łagodzącym i antybakteryjnym.

Cera tłusta jest bardzo charakterystycznym rodzajem skóry, ponieważ pokrywa ją lepka warstwa sebum, które wygląda nieestetycznie i odpowiada za błyszczenie się i „świecenie” twarzy. Ponadto skóra ma ziemisty koloryt z odcieniami szarości i żółci. Tłusta cera posiada licznie występujące zaskórniki, a ona sama jest gruba, co niesie też za sobą korzyści, takie jak zachowywanie przez dłuższy czas młodego wyglądu, brak problemu przesuszania się cery podczas procesu starzenia. Ten rodzaj skóry jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i dobrze znosi pielęgnację opartą na wodzie i mydle, co świadczy o jej wytrzymałości. Nie znaczy to jednak, że posiadaczki cery tłustej mogą ją traktować po macoszemu i zaniedbać codzienną pielęgnację.

Niestety, produkowany przez tłustą cerę nadmiar sebum sprawia, że jest ona zdecydowanie bardziej podatna na występowania trądziku, wyprysków bakteryjnych oraz infekcji grzybiczych.

Nadprodukcja łoju może wynikać z wielu czynników, do których zaliczają się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia przemiany materii i działania układu trawiennego,
  • stres,
  • problemy hormonalne,
  • palenie papierosów,
  • niektóre leki,
  • niezdrowa dieta,
  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • brak witamin w codziennej diecie.

Charakterystyka cery tłustej

Cerę tłustą, nazywaną również łojotokową, można z łatwością rozpoznać. Wszystko przez nadmierne błyszczenie się jej na czole, policzkach i nosie, które jest powodowane przez dużą ilość sebum. Skóra ta jest zazwyczaj lepka w dotyku. Na jej powierzchni widoczne są zaskórniki, rozszerzone pory i zmiany ropne, wszystko przez zwiększoną tendencję do powstawania trądziku i rozwoju wyprysków bakteryjnych, które mogą doprowadzić do rozwoju infekcji.

Cera tłusta jest stosunkowo gruba, dzięki czemu jest odporna na warunki atmosferyczne i przedwczesne powstawanie zmarszczek. Przetłuszczeniu i co za tym idzie – błyszczeniu, ulegają strefy nazywane łojotokowymi. Nadmierna ilość łoju doprowadza do zapychania się porów, co sprzyja powstawaniu zaskórników oraz trądzikowych zmian zapalnych, takich jak grudki, wypryski czy czopy ropne.

Do nadmiernej produkcji sebum przyczyniają się czynniki wewnętrzne, takie jak zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia przemiany materii. Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne, takie jak niezdrowa dieta, promieniowanie UV, niektóre leki czy niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Problem z cerą tłustą dotyczy nie tylko nastolatek, ale także osoby powyżej 30. roku życia. Wprawdzie burza hormonów, występująca w okresie dojrzewania, wpływa na nadprodukcję sebum, co z kolei sprzyja pojawieniu się zanieczyszczeń skóry, jednak tendencja do przetłuszczania się cery, nie zawsze mija z wiekiem.

Pielęgnacja cery tłustej

Wydzielanie sebum przez skórę tłustą można ustabilizować. Bardzo ważne jest jednak dobranie odpowiednich kosmetyków, a także regularna i prawidłowa pielęgnacja skóry, dedykowanymi preparatami dla tłustej cery. Mogą one przywrócić skórze piękny wygląd, zdrowej i świeżej cery, a także zmniejszyć łojotok i rozszerzone pory.

Dobrze, gdy kosmetyki wzajemnie uzupełniają swoje działanie, dlatego zaleca się stosowanie preparatów pochodzących z tej samej linii. Należy unikać stosowania kosmetyków na bazie alkoholu, ponieważ wysuszając skórę, pobudzają ją do intensywniejszego wydzielania łoju. Warto za to sięgnąć po preparaty beztłuszczowe o właściwościach nawilżająco-matujących, które będą regulować produkcję sebum.

W przypadku cery tłustej zalecane jest stosowanie kosmetyków, zawierających w swoim składzie retinol, witaminę E oraz B3.

Sama pielęgnacja cery tłustej nie różni się znacząco od pielęgnacji innych typów skóry. Oczyszczanie twarzy powinno być przeprowadzane rano i wieczorem, co pomoże usunąć warstwę sebum i martwe komórki, ale także inne zanieczyszczenia nagromadzone na cerze. Po każdym oczyszczeniu płynem micelarnym lub żelem do demakijażu, należy przetrzeć skórę tonikiem antybakteryjnym, który zmniejszy widoczność rozszerzonych porów, ale także przywróci skórze odpowiednie pH.

Aby skóra nie świeciła się, co kilka godzin można przyłożyć do niej bibułkę matującą, która pochłonie nadmiar sebum. Minimum raz w tygodniu należy wykonać peeling, który pomoże w usunięciu martwego naskórka. W zależności od stanu skóry, polecane jest przeprowadzanie peelingu mechanicznego lub enzymatycznego, jeżeli na cerze znajdują się zmiany trądzikowe. Po wykonanym peelingu warto nałożyć na skórę maseczkę ściągającą, albo antybakteryjną.

Maski do twarzy Ziaja znajdziecie tutaj.

Również w przypadku tłustej cery bardzo ważne jest nawilżenie, ponieważ przesuszona skóra będzie produkowała większą ilość łoju. Jednak należy unikać również preparatów, które mogłyby przyczynić się do zwiększonej produkcji sebum, czyli tłustych i oleistych kosmetyków.

Do tłustej skóry należy używać lekkich preparatów beztłuszczowych, które nie mają w swoim składzie silnych emolientów. W tym przypadku warto sięgać po kosmetyki o właściwościach:

  • keratolitycznych, które pobudzają proces złuszczania się naskórka, łagodzących podrażnienia,
  • antybakteryjnych – hamujących rozwój drobnoustrojów,
  • sebostatycznych, które zmniejszają ilość wydzielanego przez skórę łoju.

Zasady prawidłowej pielęgnacji cery tłustej:

  • używanie toników antybakteryjnych dwa razy dziennie - nie powinny one posiadać w swoim składzie alkoholu,
  • wykonywanie raz w tygodniu peelingu, a po nim nakładanie maski oczyszczającej, ściągającej, matującej lub zmniejszającej wydzielanie sebum,
  • dokładny demakijaż, wykonywany codziennie po powrocie do domu,
  • stosowanie nawilżających kremów do cery tłustej o działaniu matującym,
  • nakładanie na dzień kremów z filtrem.

Błędy w pielęgnacji cery tłustej

To, że skóra tłusta jest bardziej odporna niż inne typy cery, nie oznacza, że może ona znieść wszystko i nic jej nie zaszkodzi. Niektóre działania mogą zaostrzyć objawy i przyczynić się do zwiększonego wydzielania się sebum.

Podstawowym błędem podczas pielęgnacji skóry tłustej jest jej nadmierne przesuszanie oraz zbyt częste mycie. Za każdym razem, gdy warstwa sebum zostanie usunięta z cery, gruczoły łojowe są pobudzane do pracy. Ich głównym zadaniem jest produkowanie sebum, które stanowi warstwę ochronną skóry, mającą zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Wbrew pozorom, oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie jest wystarczające, nawet przy cerze tłustej. Jeżeli problem jest duży, warto sięgnąć po bibułki matujące lub chusteczki higieniczne, którymi usuniemy nadmiar sebum z cery. Często popełniamy błędem jest również nakładanie kolejnych warstw pudru na tłustą cerę. W poprawianiu makijażu w ciągu dnia nie ma nic złego, o ile nie wykonujemy tej czynności, co godzinę. Nadmiar pudru może prowadzić do przeciążania skóry, a co za tym idzie – zatykania porów, co z czasem doprowadzi do pogorszenia się stanu cery i wysypu pryszczy.

Wiele osób ma tendencję do „przedobrzania”. Jeżeli maseczka z glinki jest odpowiednia do cery tłustej, a ponadto ma działanie łagodzące i antybakteryjne to na pewno trzymana na skórze dłużej niż zaleca na opakowaniu producent, zadziała zbawiennie na cerę. Niestety nie! Może to doprowadzić do przesuszenia się skóry, co w konsekwencji poskutkuje zwiększoną produkcją łoju. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta.

Skóra tłusta, jak każdy rodzaj cery, wymaga odpowiedniego nawilżenia. W tym przypadku uczucie ściągnięcia niemal nigdy nie występuje, jednak nie zmienia to faktu, że zachowanie właściwego poziomu nawilżenia skóry pomaga w ustabilizowaniu pracy gruczołów łojowych, a także wpływa na opóźnienie procesów starzenia się cery i występowania zmarszczek. Kremy nawilżające przeznaczone do cery tłustej posiadają zazwyczaj również właściwości matujące, zmniejszając łojotok oraz działają ściągająco na rozszerzone pory.

Wprawdzie mycie skóry tłustej przy pomocy zwykłego mydła i wody jej nie zaszkodzi, jednak nie wpłynie też na poprawę jej wyglądu. Warto sięgnąć tu po preparaty myjące, dedykowane temu rodzajowi cery, które nie tylko ją oczyszczą, ale także będą miały działanie pielęgnujące.

Uniwersalnym błędem, popełnianym przy każdym rodzaju skóry, jest mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń. Mowa tu nie tylko o wypryskach, ale także zaskórnikach. Może to prowadzić do powstawania blizn, pękania naczynek, ale także rozsiewania bakterii i zaostrzania problemu. Wyciskanie zaskórników może doprowadzać do wtórnego zakażenia zmian. Ponadto w miejsce usuniętego w ten sposób wągra niemal od razu pojawia się nowa zmiana, uzupełniana przez nadmiar sebum.

Również i w przypadku skóry tłustej należy unikać opalania. Nie da się ukryć, że przez chwilę cera wygląda lepiej, jednak promienie UV pobudzają pracę gruczołów łojowych, dlatego też jesienią wiele osób zmaga się z pogorszeniem się stanu skóry.

Podsumowanie

Cera tłusta wymaga regularnej pielęgnacji oraz stosowania dedykowanych jej kosmetyków. Tylko systematycznie przeprowadzane zabiegi pomogą ustabilizować wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra przestanie się błyszczeć.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%