Zamknij
REKLAMA

Najlepsi siłacze z całego świata ponownie w Rumi

17:56, 05.12.2019 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Mistrzostwa świata amatorów, puchar świata zawodowców i finał cyklu Vendetta TOP 8 – od czwartku do niedzieli w Rumi odbywają się najsilniej obsadzone zawody w historii światowego armwrestlingu.

Rumia już od kilku lat gości co roku najlepszych armwrestlerów świata. To tutaj odbywa się cykliczny turniej zawodowców Złoty Tur World Cup, najbardziej prestiżowa impreza w zawodowym armwrestlingu na świecie. W tym roku Puchar Świata Zawodowców został poprzedzony mistrzostwami świata w armwrestlingu oraz para-armwrestlingu (5-6 grudnia). To największa impreza armwrestlingowa na świecie, w której przez dwa dni z rzędu udział bierze ponad 600 najlepszych, światowych zawodników, w tym juniorzy młodsi i starsi, seniorzy, mastersi oraz osoby niepełnosprawne.

Zaraz po amatorach do rywalizacji przy stołach staną zawodowcy. Dziewiętnasta edycja turnieju Złoty Tur World Cup (7-8 grudnia) zapowiada się niezwykle interesująco. Na specjalne zaproszenie organizatorów w turnieju tym udział weźmie prawie 200 najsilniejszych zawodników naszego globu, w tym kilkunastu reprezentantów Polski. Są to największe gwiazdy światowego armwrestlingu, czyli sportowcy posiadający tytuły mistrza Europy, świata, kontynentu czy też wielokrotni mistrzowie swojego kraju.

– Złoty Tur to największa i najbardziej rozpoznawalna impreza armwrestlingowa na świecie. Za każdym razem ogląda ją na żywo kilka tysięcy kibiców i kilka milionów telewidzów z całego świata. Armwrestling to sport bardzo widowiskowy. W Polsce promujemy go od ponad 20 lat. Przez ten czas udało nam się odczarować nie tylko wizerunek siłowania na rękę, które było postrzegane jako knajpiana zabawa, ale też stworzyć system szkolenia zawodników w całej Polsce. Mamy reprezentację Polski, nasi zawodnicy to ścisła światowa czołówka, a polska federacja jest stawiana jako wzór, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne – mówi Paweł Podlewski, prezydent Federacji Armwrestling Polska.

Gdy ze sceny zejdą zawodowcy, do akcji wkroczą super zawodowcy. Wieczory 7 i 8 grudnia zarezerwowane są bowiem na walki finałowe cyklu Vendetta Top 8. To super pojedynki w systemie armfight, w których walczą największe sławy światowego armwrestlingu. Armfight to pojedynki w swoich zasadach przypominające zawodowe walki bokserskie. Dwóch zawodników walczy 6 rund (sześć pojedynków) na prawą lub lewą rękę (w zależności jak walka jest zakontraktowana). Jak mawiają zawodnicy, tutaj trzeba mieć siłę słonia, kondycję konia i technikę geparda. W Rumi odbędzie się finałowa edycja Vendetta TOP 8 z pulą nagród 120 tysięcy dolarów. W finale zobaczymy m.in. Polaka Alexa Kurdechę, który skrzyżuje dłonie z Rustamem Babajewem, legendą tego sportu, który ma na swoim koncie 20 tytułów mistrza świata i Europy.

Armwrestling to typowy sport walki. Zawodnicy walczą w różnych kategoriach wagowych, zarówno na prawą, jak i na lewą rękę. Walka toczy się przy specjalnie zaprojektowanym stole. W tym sporcie istnieje około 50 różnych technik walki, które są dobierane indywidualnie oraz do stylu walki rywala. W armwrestlingu, wbrew obiegowej opinii, liczy się przede wszystkim technika, siła niejednokrotnie odgrywa drugoplanową rolę. Czasami do czołówki wchodzą też zawodnicy kategorii lżejszych, a pojedynki, w których Dawid wygrywa z Goliatem, wcale nie należą do rzadkości.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone