Zamknij

Pionierskie zabiegi w wejherowskim szpitalu

15:22, 22.01.2020 A.W Aktualizacja: 18:25, 23.01.2020
Skomentuj

Trzy zabiegi wszczepienia tzw. przedsionkowego regulatora przepływu przeprowadzono w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Do tej pory wykonano kilkanaście tego typu zabiegów na świecie i cztery w Polsce.

Zabiegi u trzech dorosłych pacjentów odbyły się 20 stycznia 2020 r. Wykonał je zespół lekarzy w składzie: Łukasz Lewicki, Maciej Karwowski, Sebastian Liedtke, Wojciech Piotrowicz. Asystowały pielęgniarki Grażyny Milewska, Bożena Wojtas, Ewa Kurek oraz technicy Anna Kaczmarek i Kamila Grzela.

Pierwszy zabieg wszczepienia tzw. przedsionkowego regulatora przepływu AFR (ang. Atrial Flow Regulator) w Polsce wykonano w 2019 r. w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK u 11-letniej dziewczynki. To stało się inspiracją dla wejherowskich kardiologów. Postanowili zastosować takie urządzenie u dorosłych pacjentów z ciężką niewydolnością serca, u których standardowe metody leczenia były nieskuteczne. Do tej pory w Polsce wszczepiono cztery implanty pacjentom w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

Operacje przeprowadza się u chorych z niewydolnością serca, u których stosowane do tej pory terapie nie przynoszą poprawy stanu zdrowia. - Terapia polega na wytworzeniu w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca za pomocą igły oraz balonika otworu, a następnie implantacji specjalnie zaprojektowanego krążka z otworem o średnicy 8 mm zbudowanego z nitinolowej plecionki - tłumaczy dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej. - Ten regulator przepływu umożliwia dekompresję obciążonego lewego przedsionka i redukcję ciśnienia napełniania lewej komory serca, co z kolei prowadzi do zmniejszenia objawów niewydolności serca.

Jak mówi ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej dr hab. Marek Szołkiewicz: „Na świecie wykonywane są tylko pojedyncze takie zabiegi, głównie u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem płucnym. W Polsce, jak dotąd wszczepiono cztery implanty (2 w Gdańsku, 1 w Poznaniu i 1 w Krakowie)". – Wykonane w poniedziałek trzy zabiegi stanowią wstęp do rozpoczętego autorskiego naukowego projektu badawczego mającego na celu opracowanie terapii będącej nową szansą dla chorych z krańcową niewydolnością serca – dodaje dr Szołkiewicz. Wejherowscy kardiolodzy już planują wykonanie kolejnych zabiegów.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%