Zamknij

Rumia pobiegnie dla Wyklętych - trwają zapisy

15:42, 24.01.2020 A.W Aktualizacja: 09:45, 27.01.2020
Skomentuj

Rumia już po raz piąty weźmie udział w Biegu Tropem Wilczym, który stanowi hołd dla Żołnierzy Wyklętych. Zapisy ruszyły 15 stycznia, liczba uczestników jest ograniczona do 485 osób.

Celem imprezy jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy zapisali się na kartach historii w latach 1944-1963 na terenie przedwojennych granic RP. Dodatkowym zamysłem jest propagowanie biegania jako optymalnej formy aktywności fizycznej. Dystans co roku wynosi 1963 metry i jest to symboliczne nawiązanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był poległy w 1963 roku Józef Franczak.

Podczas każdej edycji propagowane są inne biografie zasłużonych Polaków. W tym roku wspomniani zostaną: rotmistrz Witold Pilecki, Henryk Kończykowski ps. „Halicz”, Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”, Ludwik Marszałek ps. „Zbroja” oraz Stanisława Golec ps. „Gusta”.

Ósma edycja biegu odbędzie się 1 marca. Uczestnicy wystartują spod ronda rotmistrza Witolda Pileckiego i przekroczą metę przy Szkole Podstawowej numer 9. Na każdą osobę, która ukończy bieg, czekać będzie pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek.

Lista uczestników ograniczona jest do 485 osób. Pobiec może każdy, kto opłaci wpisowe w wysokości 20 złotych – bez względu na wiek. Pakiet startowy obejmuje m.in. koszulkę przedstawiającą jedną z upamiętnianych postaci oraz medal. Zapisy potrwają do 25 lutego bądź do wyczerpania miejsc.

W zeszłorocznej edycji biegu, który odbywał się na terenie Rumi, uczestniczyło około 700 osób. Pod względem frekwencji była to jedna z największych w Polsce odsłon tego wydarzenia. Wśród biegaczy można było zauważyć osoby w każdym wieku – od niespełna dwuletnich dzieci, przez młodzież, aż po seniorów. Najszybsi ukończyli bieg w zaledwie kilka minut.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

Marek BabarowskiMarek Babarowski

6 2

Dorośli - trudno, brak wiedzy jest naszą narodową tragedią, ale powiedzcie przynajmniej dzieciom o prawie dwustu małych, ich rówieśnikach zamordowanych przez tzw wyklętych. Powiedzcie o wspaniałych żołnierzach: Marianie Bernaciaku - ,,Orliku", czy Antonim Hedzie - ,,Szarym", ale też o bandytach i mordercach: Zygmuncie Szendzielarzu - ,,Łupaszce" i Romualdzie Rajsie ,,Burym". Wrzucanie wszystkich do jednego worka rozgrzesza tych drugich. 21:03, 26.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jojo

3 1

Prawda!!!!!!! 08:56, 27.01.2020


ZbZb

3 0

Patologii nie da się uniknąć. Wszędzie się trafi jakaś czarna owca. 09:49, 27.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pikipiki

2 1

Zgadzam się ,ale nie wolno pakować wszystkich do jednego worka .Trzeba na głos mówić ,że niestety byli też bandyci wśród tych ludzi i nazywać ich z imienia i nazwiska .Należy też mówić o chęci rozpętania następnej wojny ,bo nie pogodzili się z ustaleniami w Jałcie . Czy wybuch następnej wojny był wskazany gdy Polska nie istniała jako samodzielny byt? Pewne rzeczy trzeba załatwić czasem ,rozmową ,powolnym działaniem politycznym ,a nie zabójstwami na tle etnicznym ,religijnym itd 07:23, 28.01.2020


0%