Zamknij
REKLAMA

Ponad 400 osób pod nadzorem epidemiologicznym

12:45, 26.03.2020 | N.S
Skomentuj
REKLAMA

W powiecie wejherowskim ponad 400 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. Jest ich znacznie więcej, niż funkcjonariuszy, policjanci mają zatem wiele pracy związanej z kontrolowaniem tych osób. 

Na kwarantannie przebywają mieszkańcy niemal każdego zakątka powiatu wejherowskiego, są to zarówno mieszkańcy miast, jak i wielu innych miejscowości – zarówno większych, jak i tych najmniejszych. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna nawet do 30 tys. zł, a także odpowiedzialność karna.

W trakcie kwarantanny pozostaje się pod wskazanym podczas kwalifikacji adresem Najczęściej jest to miejsce zamieszkania. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, zostaje skierowany do wyznaczonego przez służby ośrodka, może być to np. akademik. Takie miejsca zapewniają starostowie. 

W czasie kwarantanny nie można wychodzić z domu nawet po drobne zakupy, do apteki czy by wynieść śmieci. Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.  Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.  Używaj oddzielnych naczyń, a jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety, niż pozostali domownicy. Jeśli nie  - po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją. Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie. Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów. Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W czasie kwarantanny funkcjonariusze policji przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy przebywasz w miejscu, które podałeś.Weryfikacja polega na kontakcie telefonicznym i prośbie o pokazanie się w zamkniętym oknie lub rozmowie przez drzwi.

Jaka jest zatem sytuacja epidemiologiczna w związku z zagrożeniem zakażeniami nowym koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie wejherowskim? Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Wejherowie poinformowała w środę, 25 marca, że zbiorcza liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji administracyjnej (nie dot. kwarantanny na podstawie rozporządzenia) wynosi 126 osób. Natomiast ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym to 409 osób. 

2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 (oczekują na wynik badań laboratoryjnych w kierunku zakażenia SARS-CoV-2). Nie ma natomiast osób poddanych kwarantannie w miejscu wyznaczonym do kwarantanny zbiorowej na terenie powiatu wejherowskiego. 

Do środy włącznie otrzymano w sumie 48 ujemnych wyników badań laboratoryjnych w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Na terenie powiatu wejherowskiego nie stwierdzono jeszcze przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem badań laboratoryjnych.

Praktycznie wszystkie osoby objęte nadzorem epidemiologicznym przestrzegają nałożonych na nich ograniczeń. 

- Nie było rażących przypadków naruszenia kwarantanny. Jedynie pojedyncze, drobne incydenty, ale natury technicznej i szybko zostały wyjaśnione – informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy KPP w Wejherowie. 

W chwili oddawania tego wydania do druku liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, przekroczyła 1100 osób. 14 osób zmarło. Dziennie przybywa ok. 150 potwierdzonych przypadków, ale ta liczba może znacznie wzrosnąć.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

tojotojo

1 4

Dlaczego nie można do kontrolowania włączyć wojska. Tego prawdziwego nie podróbki macierewicza.(specjalnie z małej litery) 13:56, 26.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

karolkarol

2 0

Sądze, że można, tylko obawiam się, że to wywołałoby znaczną panikę w społeczeństwie. 22:14, 26.03.2020


dodekdodek

1 0

CZEMU są tak sprzeczne informacje na dwóch istotnych dla mieszkańców portalach? Może uzgadniajcie cos wspólnie co piszecie,bo to ogłupianie mieszkańców!
https://www.facebook.com/Kurier-Powiatu-Wejherowskiego-2091659384430385/?__xts__[0]=68.ARC3dDaXTdvPmp3LSBvcywOanxJKRUQ2nEwUsStwnyyFHn56spSbGfE0V62Lc_qZdtuV2is-PikX_1NE4ondmKlhlAJAOc5YlIAsapfSRVGBVdw3LDpxU_slpECzaKS4rqwnzF2JnrBd47H9 11:29, 27.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA