Zamknij
REKLAMA

Trzeci etap znoszenia ograniczeń już od dzisiaj

10:00, 17.05.2020 | N.S
Skomentuj
REKLAMA

Przed nami przedostatni etap, który ma na celu odmrażanie gospodarki poprzez powolne i stopniowe znoszenie restrykcji. Jakie zasady obowiązują od dnia dzisiejszego? Co wolno, a co dalej jest zabronione?

Przez panującą epidemię koronawirusa, wiele firm zostało zamkniętych bądź pracowało zdalnie. Wszystkie restrykcje zostały wprowadzone ze względu na bezpieczeństwo ludzi, dopóki sytuacja związana z epidemią COVID-19 chociaż trochę się nie uspokoi. Polska powoli zaczyna odmrażać gospodarkę, poprzez wprowadzenie czterech etapów znoszenia restrykcji. Co nam od dzisiaj wolno?

- Wznowiono działanie fryzjerów i kosmetyczek. Obowiązkiem jest noszenie maseczek, gogli lub przyłbic (o ile zabieg na to pozwala). Klienci zostaną przyjęci, tylko po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie. 

- Otwarte zostają branże gastronomiczne. Klient będzie miał możliwość zjedzenia posiłku, wypicia kawy itp. na miejscu. Na jedną osobę w lokalu przypadają 4 m2. Dezynfekcja stolików po każdym kliencie jest konieczna. Odległość pomiędzy stołami wynosi 2 m. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika. Należy zachować 1,5 m od osób siedzących przy osobnych stolikach. Kucharze i obsługa lokalu zmuszeni są do noszenia maseczek oraz rękawiczek, natomiast klienci mogą odkryć twarz przy stoliku. 

- Otwarte zostają placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

- Podwyższony limit pasażerów w transportach publicznych. Nowa liczba pasażerów wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Zarządzający transportem publicznych może podjąć decyzję, iż pozostaje przy ograniczeniu miejsc na tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak dotychczas).

- Zwiększony limit osób przebywających na otwartych obiektach sportowych. na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów). Natomiast na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). Możliwe jest oddzielenie obiektu sportowego na dwie połowy za pomocą buforu bezpieczeństwa.

- Możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć; 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2). Korzystanie z szatni oraz WC dalej będzie zabronione, a dezynfekcja urządzeń nadal pozostaje  konieczna.

- Powraca świat kultury. Od dzisiaj możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Pomimo powracania do normalnego funkcjonowania, przypominamy o obowiązkowych zakrywaniu ust i nosa oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości i ogólnego bezpieczeństwa. Zakażeni dalej przybywają, co oznacza, że epidemia nadal trwa i należy dbać o siebie i o innych.

 

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA