Zamknij
REKLAMA

Samorządowcy o finansach powiatów i gmin. Nie jest dobrze...

09:40, 26.06.2020 | R.K
Skomentuj Przemyslaw Kozlowski
REKLAMA

- Minęło 30-lecie restytucji polskiego samorządu, a jednak nie było powodu do radości w polskich samorządach - to wymowny komentarz prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka na temat kondycji samorządowych finansów. Finansów cierpiących nie tylko przez kryzys wywołany pandemią, ale przede wszystkim przez decyzje rządu, które mocno uderzają w budżety miast, gmin i powiatów.

Samorządowcy z Pomorza wyrazili swój sprzeciw podczas briefingu prasowego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Mniejsze wpływy do budżetów z tytułu podatku dochodowego, wyższe ceny usług po podniesieniu płacy minimalnej, coraz kosztowniejsze utrzymanie systemu edukacji – to pieniądze, których brakuje w budżetach. Do tego dochodzą znacznie zmniejszone dochody samorządów wywołane pandemią koronawirusa. Z takimi problemami borykają się samorządy w całym kraju.

Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starości od dłuższego czasu liczą straty i regularnie stają przed trudnymi wyborami, niejednokrotnie zatrzymując procesy inwestycyjne i drastycznie ograniczając wydatki. Jak podkreślają, coraz trudniejsza sytuacja samorządowych budżetów to efekt zmian wprowadzanych od zeszłego roku przez obecny rząd.

W czwartek pomorscy samorządowcy powiedzieli „dość”. W gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zorganizowano specjalny briefing prasowy, podczas którego włodarze miast, gmin i powiatów z Pomorza oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot przedstawili mediom swoją sytuację budżetową.

W briefingu oprócz występującego w roli gospodarza Wojciecha Szczurka - prezydenta Gdyni wzięli udział także m.in.: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Hanna Pruchniewska – burmistrz Pucka, Mirosław Wądołowski – burmistrz Helu, Janusz Wróbel – burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Wojciech Kankowski – burmistrz Żukowa, Magdalena Kołodziejska – wójt gminy Pruszcz Gdański, Wioleta Strzemkowska-Konkolewska - wicestarosta starogardzka, Krzysztof Krzemiński – burmistrz Redy, Michał Pasieczny – burmistrz Rumi, Arkadiusz Kraszkiewicz – zastępca prezydenta Wejherowa oraz Piotr Jaśniewski – wicewójt Cedrów Wielkich.

- Wszystkie pieniądze, które mamy w budżetach samorządów to nasze pieniądze, obywatelek i obywateli – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Bijemy na alarm dlatego, że samorządowcy naprawdę pokazują, że się sprawdzają. Są blisko mieszkańców i mieszkanek. Nie będziemy pokornie milczeć.

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA