Zamknij
REKLAMA

Przyszłość przedszkola pod znakiem zapytania

15:16, 30.06.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Niepewny los Niepublicznego Przedszkola „Przyjaciele Kubusia Puchatka” w Wejherowie – właśnie skończyła się umowa najmu pomieszczeń, a w budynku, gdzie funkcjonuje placówka, ma powstać Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych.

Umowa dzierżawy na pomieszczenia, gdzie działa przedszkole, kończy się dziś – 30 czerwca 2020 roku. 1 lipca dyrekcja przedszkola powinna zatem przekazać właścicielowi – czyli starostwu powiatowemu – budynek. Tak się jednak prawdopodobnie nie stanie. Przedstawiciele przedszkola zapowiadają, że nadal będą prowadzić zajęcia dydaktyczne oraz opiekę w placówce.

Władze samorządowe powiatu wejherowskiego zapowiadają jednak, że nie ma możliwości przedłużenia umowy dzierżawy, a przedszkole musi się wyprowadzić. W budynku powstanie Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych. Jest to inwestycja, na którą powiat pozyskał dofinansowanie i remont obiektu musi rozpocząć się niezwłocznie.

Władze Starostwa Powiatowego w Wejherowie wydały oficjalne oświadczenie, skierowane do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do Niepublicznego Przedszkola „Przyjaciele Kubusia Puchatka” w Wejherowie. W oświadczeniu czytamy:

„Z dniem 30 czerwca 2020 roku wygasa umowa dotycząca dzierżawy lokali w budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 w Wejherowie zawarta pomiędzy Powiatem Wejherowskim a Przedszkolem Niepublicznym „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, co wiąże się z koniecznością opuszczenia budynku przez dzierżawcę i przekazaniem go właścicielowi.

Lokale w budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 w Wejherowie, których właścicielem jest Powiat Wejherowski wydzierżawione zostały Przedszkolu na czas określony do 30 czerwca 2019 roku.

Już w listopadzie 2017 roku w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie, podczas którego Starosta Wejherowski poinformowała właścicielki Przedszkola, że umowa zawarta do dnia 30 czerwca 2019 roku nie zostanie przedłużona. Powodem tej decyzji jest konieczność utworzenia w budynku przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22 Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych.

Jednakże w styczniu 2019 roku Przedszkole zwróciło się do Starosty Wejherowskiego z prośbą o przedłużenie powyższej umowy. W pisemnej odpowiedzi z 20 lutego 2019 roku Zarząd Powiatu ponownie poinformował o konieczności przeznaczenia budynku na Środowiskowy Dom Samopomocy, nie przychylając się do prośby. Przedszkole, mając wiedzę o zobowiązaniach i planach Powiatu, w czerwcu 2019 roku ponownie wystąpiło z wnioskiem o przedłużenie umowy dzierżawy.

Zarząd Powiatu, kierując się dobrem dzieci uczęszczających do Przedszkola Niepublicznego „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, na czas opracowywania dokumentacji projektowej nowej inwestycji, po raz ostatni zgodził się na podpisanie nowej umowy na czas określony. Nowa umowa została zawarta tylko na rok, obowiązywała od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku i przewidywała obowiązek przekazania budynku Powiatowi w dniu 1 lipca 2020 roku, bez możliwości przedłużenia umowy ani zawarcia nowej. Właścicielki Przedszkola wraz z obecną na spotkaniu Panią Przewodniczącą Rady Rodziców zostały poproszone o przekazanie powyższych informacji wszystkim rodzicom”.

Dyrekcja przedszkola na razie nie chciała komentować sytuacji.

- Zajęcia w przedszkolu na razie będą prowadzone normalnie – zapowiedziała jedynie Marta Dębiec, dyrektor placówki.

Wpis o tej samej treści został też opublikowany na oficjalnym fanpag-u placówki w mediach społecznościowych kilka dni temu.

- Przedszkole Niepubliczne „Przyjaciele Kubusia Puchatka” wielokrotnie było informowane o planach Powiatu i związaną z nimi koniecznością przejęcia budynku, ale równocześnie spotykało się z przychylnością władz Powiatu, które nie raz godziły się na przedłużenie dzierżawy, dając Przedszkolu czas na możliwość znalezienia nowej lokalizacji – wyjaśnia w dalszej części oświadczenia Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski. - Niestety, Powiat Wejherowski nie dysponuje innym budynkiem, który spełniałby warunki niezbędne do utworzenia w nim Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych, a obowiązek realizacji wytycznych ustawy i programu „Za życiem” oraz uchwały Rady Powiatu Wejherowskiego zobowiązuje nas do niezwłocznego rozpoczęcia prac inwestycyjnych.

Co zatem dalej będzie z przedszkolem? Będziemy informować na ten temat na bieżąco na naszym portalu GWE24.pl i w kolejnych wydaniach naszej gazety.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

pikipiki

6 1

Dzieciak tam chodził ,było ok ,ale od dawna tam był jakiś problem właścicielski z tego co pamiętam ,ech te czasy przedszkolne :) 20:19, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodzicRodzic

15 3

Skoro była umowa i teraz ta umowa się skończyła to w czym problem? Panie dyrektorki chyba nie są do końca sprawne umysłowo, pokazały to już we wcześniejszych działaniach. . 06:53, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlexAlex

8 5

Kolejny dom starców dla chorych. A gdzie np żłobek państwowy ? 15:19, 01.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OlaOla

6 4

Dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych to dom starców? Gratuluję. Niemowlaki mają najczęściej młodych, sprawnych i przedsiębiorczych rodziców. Istnieją urlopy. Dwa lata się przemęczysz. Niepełnosprawnym i potrzebującym pomocy jest się całe życie - od małego do późnej starości. Często osoby pozostają bez najbliższej rodziny, gdzie mają się udać po pomoc? Do żłobka państwowego? 15:23, 01.07.2020


JaJa

0 3

Żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, to zadania miasta, a nie powiatu. Powiat ma w swoich zadaniach M.in. szkoły średnie i opieka nad niepełnosprawnymi. Ma obowiązek wywiązać się z tego i tyle. 14:11, 04.07.2020


MieszkankaMieszkanka

2 5

Czyżby szykowała się kolejna powtórka sprzed roku kiedy samorząd m Wejherowa miał kłopot z odzyskaniem swojej placówki kto właściwie rządzi w naszym kraju? Może Powiat sobie poradzi.......powodzenia 14:32, 02.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JózekJózek

3 3

Już kilka takich domów istnieje i nie ma powodzenia, więc po co tworzyć kolejny! 20:02, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA