Zamknij
REKLAMA

Za brak maski wyrzucą ze sklepu?

13:17, 05.08.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Wyższe kary finansowe i wypraszanie ze sklepów – takie propozycje zaostrzenia restrykcji w stosunku do osób, które nie noszą masek, ma Ministerstwo Zdrowia. Przepisy mogą wejść w życie już w przyszłym tygodniu.

 

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, poinformował o trwających pracach nad zmianą przepisów.

- W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust – powiedział rzecznik. - Ta zmiana da właścicielom sklepów możliwość odmówienia obsłużenia osoby, która nie ma zasłoniętej twarzy.

Jednocześnie mają wzrosnąć kary dla osób, któe nie przestrzegają przepisów sanitarnych.

Już teraz sprzedawcy i właściciele sklepów, bazując na obowiązujących przepisach, mają prawo odmówić obsługi tym klientom, którzy nie mają zasłoniętych ust i nosa. Ministerstwo Zdrowia zamierza jednak jeszcze „dokręcić śrubę” i umieścić zapis dotyczący zasłaniania twarzy w stosownej ustawie.

- Dzięki temu przedstawiciele podmiotów handlowych mieli pełną jasność, że nie powinni obsługiwać klientów narażających innych na zakażenie – wyjaśnia rzecznik Andrusiewicz.

Projekt ustawy zakłada, że handlowcy otrzymają znacznie większe możliwości. Jak sami podkreślają, obecnie mają problem z wyegzekwowaniem obowiązku zasłaniania twarzy przez klientów. Po wejściu w życie nowych przepisów będą mieli pełne prawo nie wpuścić osoby do sklepu lub wręcz nakazać jej opuszczenie lokalu handlowego. Ponadto rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że w myśl nowych przepisów kary finansowe za brak maseczki czy chusty na twarzy będą podwyższone. I chodzi tu nie tylko o mandaty dla klientów, ale także grzywny dla właścicieli placówek handlowych.

Prawdopodobnie Sejm zajmie się projektem zmian w przepisach już w przyszłym tygodniu.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

czytelniczkaczytelniczka

8 2

Sejm zajmuje się *%#)!& Totalnymi *%#)!& Niech zajmie się nadciągająca recesją, bezrobociem, służbą zdrowia i szkolnictwem. Pójdziemy na dno jako gospodarka. 13:25, 05.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaszubKaszub

0 0

Zajmują się. Szykują sobie podwyżki i premie.
00:21, 16.08.2020


anholanhol

10 2

jak trza tak trza 15:49, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FinekFinek

9 3

Karać i to ostro! 22:47, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrystianKrystian

5 4

Ten przepis to głupota uważam tak bo sam prowadzę działalność gospodarczą co z tego że jeden wyprosi jak trzech innych tego nie Zrobi i efekt będzie taki że ten który nie wpóści będzie musiał zamknąć interes 07:46, 06.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

konsekwentnykonsekwentny

5 1

a gdyby ŻADEN sklepikarz NIE wpuszczał pacanów NEZ maseczek? 10:37, 06.08.2020


REKLAMA
REKLAMA