Zamknij
REKLAMA

Miasto otwiera się na inwestorów

19:13, 23.09.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

O tej ulicy mówiło się od lat, że jej budowa spowoduje otwarcie terenów inwestycyjnych w mieście. W środę, 23 września, nastąpiło jej oficjalne oddanie do użytku.

Nowa Kazimierska – bo o tej ulicy mowa – to świeżo wybudowany układ drogowy, który skomunikował tereny inwestycyjne Rumi z drogą wojewódzką numer 100. Przedsięwzięcie spowodowało, że obszar ten stał się już bazą dla kilku dużych firm, a kolejne przymierzają się do budowy swoich siedzib.

Budowa ulicy Nowej Kazimierskiej kosztowała ponad 15 milionów złotych, a za realizację tej inwestycji odpowiadała spółka Rumia Invest Park. Głównym celem przedsięwzięcia było przygotowanie gruntów pod działalność przemysłowo-usługową. Są to tereny zlokalizowane przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego. Z 26 hektarów, które jeszcze do niedawna były na sprzedaż, pozostało mniej niż 40%. Kolejne firmy budują tu swoje siedziby, zapewniając setki nowych miejsc pracy mieszkańcom Rumi i okolic. Inwestycja jest więc istotna nie tylko z perspektywy miasta, ale i całego regionu.

– Nasza strefa przemysłowa, która ma przyciągnąć wielu inwestorów, już rozpoczęła swoje działania. Ogromne podziękowania kieruję do firm współpracujących oraz przedsiębiorstw, które zaufały nam jako pierwsze, czyli Corleonis i Clima Gold. Kolejne firmy mają podpisane umowy przedwstępne – podkreślił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Prawdopodobnie w przeciągu 3 lat możemy dojść do 2-3 tysięcy dodatkowych miejsc pracy, co z naszego punktu widzenia jest gigantycznym wzrostem. Niedługo będzie tu dojeżdżać komunikacja miejska, zdobyliśmy także 6-milionowe dofinansowanie na kolejny projekt, aby te tereny się rozrastały i kwitła przedsiębiorczość. Mieszkańcy na pewno będą bardzo zadowoleni, bo to właśnie dzięki właścicielom firm samorządy mają wyższe dochody i to jest ogromny skarb dla nas wszystkich. Jestem dumny, że to, co kiedyś wydawało się tylko marzeniem, nabrało realnych kształtów – podkreślił.

Pierwsze działania w tym kierunku zostały podjęte w 2017 roku – to właśnie wtedy Rada Miejska Rumi zdecydowała o powołaniu Rumia Invest Park. Spółka, będąca w stu procentach własnością gminy, od samego początku przygotowywała się do realizacji inwestycji, które są kluczowe dla rozwoju miejskich oraz prywatnych terenów przemysłowych zlokalizowanych przy ulicy Kazimierskiej oraz Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego.

– Dziękuję za odwagę burmistrzowi, radnym miejskim i powiatowym, ponieważ to była bardzo odważna decyzja, żeby nam zaufać, przekazać pieniądze i zainwestować w tę drogę. Nie wszyscy wierzyli, że damy radę, ale udało się. Za chwilę pojawi się kolejny kamień milowy w postaci projektu unijnego, dlatego działamy dalej. Bardzo dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i do zobaczenia na kolejnej podobnej uroczystości – dodała Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park.

W oficjalnym otwarciu, oprócz gospodarzy, udział wzięli przedstawiciele: władz powiatowych, gminy Kosakowo, Agencji Rozwoju Pomorza, Cechu Rzemiosł Różnych w Rumi, Portu Gdynia, Regionalnej Izby Przedsiębiorców „Norda”, grupy Energa-Operator, przedsiębiorstwa PERN, firmy Atlas Poland, Invest Metal, Clima Gold, Panattoni, Corleonis oraz wykonawcy inwestycji – firmy Kruszywo.

– Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym ważnym i radosnym dla całego powiatu wydarzeniu. To podwójne święto, ponieważ zakończenie budowy tej ulicy to jednocześnie rozpoczęcie kolejnych inwestycji. Dlatego też chciałbym pogratulować władzom Rumi oraz przedstawicielom spółki podjętej polityki inwestycyjnej oraz umiejętności prowadzenia dialogu, czego efekty już widzimy – podsumował wicestarosta powiatu wejherowskiego Jacek Thiel.

Przygotowanie i sprzedaż atrakcyjnych gruntów to niejedyny pomysł spółki na najbliższe lata. W przyszłości Rumia Invest Park będzie pozyskiwać kolejne tereny, jak również świadczyć opiekę poinwestycyjną firmom, które zagoszczą w Rumi. W dalszym ciągu będą także realizowane zadania doradcze i wspierające przedsiębiorców w ich rozwoju.

Spółka dostrzega również potencjał w inwestycji zapowiadanej jako największa w historii polskiego przemysłu energetycznego – budowie morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku. Rumia Invest Park, we współpracy z przedstawicielami Portu Gdynia, przygotowuje koncepcję utworzenia Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Byłaby to odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie szkolenia kadr w tzw. sektorze offshore.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

MieszkankaMieszkanka

4 4

Czyli to już koniec pięknych pól, natury, spotykanych saren, lisów... już tylko beton...samochody...spaliny....
A tak przyjemnie się tu mieszkało... 20:06, 23.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AssAss

0 1

Kiedy w Wejherowie były pola? 21:37, 01.10.2020


PiolkPiolk

2 1

To może teraz czas na Tartaczną? Ona też na terenach inwestycyjnych ,choć to pewnie droga miasta ,ale może i powiatu ? 20:25, 23.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AssAss

2 1

A gdzie maski na maskach? 11:36, 01.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%