Zamknij
REKLAMA

Rekordy zakażeń, rząd grozi wysokimi mandatami

14:21, 07.10.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Ponad 3000 nowych zakażeń, nie żyje 75 osób! Takie informacje przekazał dziś (w środę) rząd. A już od soboty będą obowiązywać nowe obostrzenia. Minister zapowiedział też, że policja będzie znacznie mniej pobłażliwa dla tych, którzy nie zasłaniają ust i nosa.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę 3003 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Przekazało także informację o śmierci kolejnych 75 zakażonych osób. Na Pomorzu to dziś 193 nowe zakażone osoby, z tego 5 w powiecie wejherowskim.

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem podczas konferencji zapowiedział, że od najbliższej soboty, 10 października, zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. To nie wszystko – podkreślił, że ci, którzy nie będą stosować się do zaleceń, będą karani wysokimi mandatami. Rozważane jest też karanie podwójne – przez policję i sanepid.

Najważniejsze zmiany:

- w strefach żółtych wprowadzony będzie obowiązek zakrywania ust i nosa na zewnątrz w przestrzeni publicznej, natomiast zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa będzie obowiązywało nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży

- bez maseczki (przyłbicy, chusty zasłaniającej usta i nos, itp.) tam, gdzie jej posiadanie jest konieczne, będzie mogła przebywać wyłącznie osoba posiadająca zaświadczenie lekarskie lub odpowiedni dokument.

- Policjanci będą reagowali na wszelkie ujawnione przypadki niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa – zapowiadają przedstawiciele wejherowskiej policji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za niestosowanie się do obostrzeń grozi mandat do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu oraz grzywna nawet do 30 tys. złotych nałożona przez Inspektora Sanitarnego.

- Ogłaszam politykę: zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad, dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – zapowiedział na konferencji minister Niedzielski. - Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie z całą surowością karana.

Przypomnijmy, że niezależnie od tego, do jakiej strefy dany powiat jest zaliczony, używanie masek nadal obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Komendant główny policji zapowiedział natomiast, że: „funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu, chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne”.

Tymczasem na najbliższą sobotę, czyli na dzień, kiedy nowe zasady mają zacząć obowiązywać, zapowiedziano organizację protestu przeciwko tym obostrzeniom. Protest ma się rozpocząć na Placu Jakuba Wejhera 10 października w samo południe.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

gdzie kary?gdzie kary?

12 12

...w komunikacji egoiści bez maseczek; w sklepach głuptaki bez maseczek - i nikt im nawet uwagi nie zwróci! 14:56, 07.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Piter1119Piter1119

8 8

Bo tylko ludzie nie myślący dają sobie na twarz nałożyć kaganiec 17:14, 07.10.2020


NormalnyNormalny

1 2

Nie tacy "Piter"zy jak Ty śmiali się już z covid-19, mówili o szmatkach i kagańcach. Teraz leżą pod respiratorem... Wybór należy do Ciebie. Ale ja bym dawał wam przy zatrzymaniu bez maseczki mandat + dobrowolną rezygnację z leczenia szpitalnego w sytuacji zachorowania na covid-19. Tak byłoby uczciwie. Chodzicie i roznosicie wirusa więc leczenia nie ma lub odpłatne z własnej kieszeni w prywatnej klinice. Proste. Na pewno podpisałbyś taki dokument bo to przecież tylko zwykła grypka... 08:59, 10.10.2020


TigerTiger

12 7

Cała Polska śpiewa z nami *%#)!& z maseczkami. !!!!!! 17:44, 07.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

polkapolka

0 1

mów baranie za siebie nie za wszystkich.
Coż *%#)!& po rozumie jak korzystać zeń nie umie.
życzę ci osobistego spotkania z Covidem i zobaczylibyśmy czy byś tak spiewał duszac sie w pełni świadomie. 14:29, 11.10.2020


Niewolnik PolskiNiewolnik Polski

7 6

Kolejna okazja do wyłudzenia pieniędzy w (nie) legalny sposób zgodnie z literą prawa 19:34, 07.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Precz z maskami i głPrecz z maskami i gł

6 4

policjanci ...myślcie ! Nie bądźcie ślepi na to co z Polską zrobił morawiecki i Szumowski! 19:35, 07.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kkkk

8 6

Jakie mandaty ? kto jest na tyle *%#)!& żeby mandaty wystawiane bez podstawy prawnej przyjmować ( rozporządzenie nie jest podstawa prawna jesli jest nie zgodne z konstytucja ) ? Ogarnijcie się , zaświadczeń o nie noszeniu maski też nie trzeba miec bo takich niema i lekarze takich nie wystawiają a informacje o stanie zdrowia sa danymi prywatnymi, nie ma obowiazku ich udostepniania nikomu nawet policji . KONSTYTUCJA jest ponad wszystkich przygłupów w niby rządzie i ponad ich wszystkie wymysły !! 20:00, 07.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rolfrolf

9 2

Dobrze, że to nie jelitówka ... wszyscy by chodzili w pampersach :).... 04:09, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AssAss

4 0

W ciągu dziewięciu miesięcy trwania sezonu grypowego w Polsce odnotowano 65 zgonów z powodu grypy. W ciągu nieco ponad czterech miesięcy trwania epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 odnotowano 1844 zgony. 20:16, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA