Zamknij
REKLAMA

Uwaga na fałszywych policjantów! Nie daj się oszukać!

13:08, 12.10.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące próby oszustwa metodą „na funkcjonariusza". W obu przypadkach sposób działania sprawcy był taki sam.

Próby oszustwa polegały na telefonach do potencjalnych ofiar. W rozmowie dzwoniący podawali się za funkcjonariuszy policji. Jak zatem nie da się oszukać?

Pamiętajmy - policjanci nie telefonują do mieszkańców i nie pytają ich o pieniądze oraz posiadany majątek. Mundurowi, kiedy chcą z kimś porozmawiać o jakiekolwiek sprawie, wzywają taką osobę do jednostki Policji, aby uczynić to osobiście, a interesant miał pewność, że rozmawia z prawdziwym funkcjonariuszem. Co najważniejsze – aby nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom nieznanym.

Podstawowe zasady:

- Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie

- Skontaktuj się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania informacji, która miała być powodem przekazania pieniędzy

- Nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel

- Zachowaj spokój i rozsądek oraz pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania

- Nie udostępniaj kodów, haseł czy danych do swoich kont bankowych nikomu

- Przez telefon nie widzisz kto jest po drugiej stronie słuchawki, więc tym bardziej nie podawaj żadnych informacji, ani nie przekazuj pieniędzy; upewnij się z kim rozmawiasz

Przedstawiciele policji podkreślają:

- Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelew, nie wypytują o posiadany majątek, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś miejscu.

- Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których piszemy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym swoich bliskich oraz policjantów dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

- Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu.

- Pamiętajmy że policjanci czy inni funkcjonariusze nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej nie informują o swoich działaniach.

- Pamiętajmy o naszych rodzicach i dziadkach. Informujmy ich o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając różne opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA