Zamknij
REKLAMA

Jesteśmy w czerwonej strefie. Są nowe zasady!

14:24, 16.10.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Nauczanie zdalne, zamknięte siłownie i baseny, lokale gastronomiczne czynne maksymalnie w godzinach 6-21, zakaz organizacji wesel i innych uroczystości rodzinnych – to główne zmiany, jakie zostały wprowadzone przez rząd.

Obostrzeń jest więcej. Są one związane zarówno ze zmianami wprowadzonymi przez rząd, jak również z faktu, że cały powiat wejherowski został zaliczony do strefy czerwonej, w której obowiązują najostrzejsze restrykcje.

Najważniejsze zmiany obowiązujące od soboty 17 października w strefie czerwonej:

- ograniczenie maksymalnej liczby klientów w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę, a w przypadku sklepów o powierzchni powyżej 100 m kw. limit to 1 osoba na 15 m kw.

- ograniczenie maksymalnej liczby uczestników uroczystości religijnych do 1 osoby na powierzchnię 7 m kw.

- ograniczenie maksymalnej liczby uczestników zgromadzeń publicznych do 10 osób

- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie wyłącznie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)

- od poniedziałku 19 października obowiązuje całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela i inne)

Ponadto w strefie czerwonej obowiązują pozostałe zasady bezpieczeństwa strefy żółtej:

- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00-21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos

- w transporcie publicznym zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc

- wydarzenia sportowe mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności

- w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć maksymalnie 25 proc. publiczności

- zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni

- nadal jest obowiązek zasłaniania ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych (w sklepach, budynkach użyteczności publicznej, komunikacji zbiorowej, a także na ulicach, w miejscach ogólnodostępnych pod gołym niebem a także w prywatnych samochodach, o ile podróżujemy z osobami, z którymi nie mieszkamy na co dzień.

Rząd apeluje ponadto, aby ograniczyć do minimum przemieszczanie się. Wszelkie wyjazdy należy odłożyć i przemieszczać się tylko w przypadku konieczności załatwienia niezbędnych spraw. Na razie co prawda żadne ograniczenia w tej kwestii nie zostały wprowadzone, ale rząd nie wyklucza takiej możliwości.

Ponownie wprowadzono godziny dla seniorów:

Pomiędzy godz. 10 a 12 zakupy mogą zrobić wyłącznie osoby powyżej 60 roku życia. Ale uwaga – nie dotyczy to wszystkich sklepów, a jedynie takich, w których „przeważająca działalność” polega na sprzedaży: żywności (sklepy spożywcze), produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości (drogerie) oraz produktów leczniczych i wyrobów medycznych (apteki).

Godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

EmkaEmka

3 0

Jak to w końcu jest z parkami? Trzeba maski czy nie? 20:36, 17.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AndAnd

3 0

Nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, rodzinnych ogrodów działkowych, ogrodów zabytkowych i plaż - informuje Ministerstwo Zdrowia. 11:42, 19.10.2020


dyspensa od mszydyspensa od mszy

4 1

Uważanie, iż w kościele się nie zarazimy, a święcona woda wystarczy, nie jest myśleniem religijnym. Jest myśleniem magicznym. A to grzech. Prawdziwy - w przeciwieństwie do czysto literackiej magii z baśni i fantasy. Natomiast twierdzenie, że mnie koronawirus nie ruszy, bo jestem dobrym katolikiem - to objaw pychy. Czyli grzech śmiertelny 15:20, 19.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bo tak jest!Bo tak jest!

2 1

Ja jestem bogobojny. Więc Pan mnie bardziej kocha i strzeże od bezbożników. A w konsekrowanym miejscu żaden wirus mi nie groźny. 04:47, 20.10.2020


REKLAMA