Zamknij
REKLAMA

Koniec prac na głównych arteriach miasta

14:00, 11.01.2021 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Kierowcy odetchnęli z ulgą - ulica Obwodowa w Redzie, najważniejsze alternatywne do drogi krajowej połączenie drogowe, jest już w pełni przejezdna. Zakończono tez przebudowę skrzyżowania ulic Gdańskiej i Łąkowej.

- Zakończył się trzeci i ostatni etap przebudowy ulicy Obwodowej, która zyskała tym samym nową nawierzchnię. Przebudowano też sieci kanalizacji deszczowej, oświetleniowej i teletechnicznej – mówi Krzysztof Krzemiński, Burmistrz Miasta Redy.

Prace na Obwodowej trwały kilka lat i były dzielone na etapy. W pierwszej kolejności, w latach 2016-2018, zajęto się chodnikami i ścieżką rowerową wzdłuż całej długości ulicy, od ul. Kazimierskiej do ul. Gdańskiej. Ostatnie dwa lata prace obejmowały m.in. wymianę nawierzchni.

Inwestycja była prowadzona przez Powiat Wejherowski, będący jednocześnie beneficjentem pozyskanego dofinansowania ze źródeł krajowych. Pozostałe koszty Powiat i Gmina Miasto Reda podzieliły między sobą po połowie. I tak, w pierwszym etapie przebudowy, obejmującym odcinek od ulicy Kazimierskiej do skrzyżowania z ulicą Łąkową, oprócz nawierzchni ulicy przebudowano skrzyżowanie ulic Olimpijskiej i Rolniczej, gdzie powstało rondo. Ten, realizowany wiosną, etap inwestycji niemal w połowie sfinansowano z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Kolejny odcinek, od skrzyżowania z ulicą Łąkową do ronda z ul. Młyńską, również został dofinansowany z FDS, tym razem w wysokości 75 % kosztów.

– Najtrudniejsza była końcówka roku 2020, gdy nałożyły się na siebie etap drugi i trzeci, czyli prace na odcinku od ronda łączącego ulice Morską, Obwodową i Młyńską do ulicy Gdańskiej. Taka kumulacja była konieczna, gdyż na ostatni etap prac Samorząd Powiatu Wejherowskiego pozyskał dofinansowanie ze środków rezerwy subwencji ogólnej środków rządowych, a prace należało zakończyć w 2020 roku – mówi Krzysztof Krzemiński.

Na wszystkie trzy etapy inwestycji wydano w sumie ponad 6 milionów złotych, z czego prawie połowa stanowiła dofinansowanie ze środków rządowych.

Zgodnie z planem w grudniu zakończono też przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 6 z ulicą Łąkową.

- Celem tej inwestycji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze gminnej, jaką jest ulica Łąkowa – mówi Krzysztof Krzemiński. – W rezultacie powstał lewoskręt z ulicy Gdańskiej w ulicę Łąkową oraz bezpieczne, wyposażone w sygnalizację świetlną, przejście dla pieszych przez ulicę Gdańską. Sygnalizacja świetlna umożliwia wyjeżdżającym z ulicy Łąkowej bezpieczne włączenie się do ruchu w kierunku Gdyni. Inwestycję realizowaliśmy wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA