Zamknij
REKLAMA

Redzanie mają już 21 lat!

15:28, 18.06.2021 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

12 czerwca w Miejskim Parku Rodzinnym w Redzie świętowano jubileusz XXI-lecia zespołu folklorystycznego Redzanie.

Obchody połączono z uroczystością odsłonięcia obelisku upamiętniającego Pawła Hincke - miejscowego działacza społecznego, odznaczonego medalem „Zasłużony dla Miasta Redy”, w przeszłości także członka zespołu Redzanie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w najstarszym redzkim kościele, z liturgią w języku kaszubskim. Następnie, w parku, przedstawiciele rodziny Hincke, władz miasta oraz redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odsłonili pamiątkowy obelisk.

- Pan Paweł Hincke był postacią bardzo ważną dla Redy, jako współzałożyciel redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz zespołu REDZANIE, wieloletni radny i członek Zarządu Miasta – mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy - Z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i zespołu REDZANIE, aby uczcić tego niezwykłego człowieka, umieściliśmy w redzkim parku kamień pamiątkowy, który ufundował pan Krzysztof Wróbel.

Po krótkich, wspomnieniowych przemowach zebrani przenieśli się do amfiteatru, na jubileuszowy koncert REDZAN. Zespół wykonuje przede wszystkim pieśni i piosenki w języku kaszubskim oraz utwory w języku polskim. Członkowie zespołu występują w tradycyjnych kaszubskich strojach. Za dokonania na polu propagowania kultury kaszubskiej REDZANIE byli wielokrotnie wyróżniani i nagradzani. Zespół wydał dwie płyty. Podczas jubileuszowego występu zaprezentowano całą gamę tradycyjnych, kaszubskich utworów, wzbogaconych występami tanecznymi oraz prezentacją regionalnych strojów i instrumentów.

- Ze względu na szalejącą pandemię, planowane w roku ubiegłym obchody okrągłej rocznicy powstania zespołu zostały odwołane. W tym roku postanowiono więc połączyć dwie uroczystości, w terminie pozwalającym na udział szerszej publiczności, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami – wyjaśnia Łukasz Kamiński, zastępca burmistrza.

Na koniec przyszedł czas na gratulacje i życzenia od władz miasta, władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i zaproszonych gości.

 

Fot. Michał Kaczmarek

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%