Zamknij
REKLAMA

Groźny Barszcz Sosnowskiego

07:45, 23.07.2021 | C.M.
Skomentuj fot. pixabay.com
REKLAMA

Ta inwazyjna, parząca roślina stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Ze względu na toksyczne substancje objęta jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Jeśli zauważysz Barszcz Sosnowskiego zgłoś to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986 - przypomina pomorski sanepid.

Występuje na polach uprawnych, łąkach, przy drogach, spotkać ją możemy również wzdłuż brzegów rzek w ogrodach, parkach a nawet lasach. Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Jest to jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość do 4 m, łodyga około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się włoski produkujące toksyczną substancję. Bardzo często mylony jest z koprem lub arcydzięglem. Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać także podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego? Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn). Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Źródło - www.gov.pl/web/wsse-gdansk

Gdzie występuje - http://mapa.barszcz.edu.pl/

 

(C.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%