Zamknij
REKLAMA

Niedzielski: Analizy wskazują, czwarta fala będzie się rozpędzała

09:28, 26.07.2021 | C.M.
Skomentuj Fot. FB Ministerstwo Zdrowia
REKLAMA

Niedzielski: możliwa ponowna regionalizacja obostrzeń, dopuszczamy również mieszanie szczepionek. W apogeum czwartej fali możemy mieć nawet 15 tys. zakażeń dziennie.

Nie zadajemy sobie już pytania, czy będziemy mieli do czynienia z czwartą falą, tylko kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność. Wszystkie analizy wskazują, że ta fala będzie się rozpędzała. W ujęciu tygodniowym już mamy przyrosty rzędu 20 proc. i więcej. - wyjaśniał 23 lipca Adam Niedzielski podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem. Im wyższy poziom wyszczepienia, tym mniejsze ryzyko, że opieka zdrowotna w wyniku dużej liczby zakażonych przestanie być wydolna. A z tym są związane wszelkie decyzje dotyczące obostrzeń – podkreślił szef resortu zdrowia.

Powstały również rozwiązania, które mają zachęcić Polaków do szczepień przeciwko COVID19. Osoby, które odnotowały tzw. niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce będą miały możliwość mieszania i zmiany preparatu. Wypracowano również schemat współpracy, który będzie premiował tych lekarzy rodzinnych, którzy uzyskają wysoki poziom wyszczepienia na swojej liście pacjentów.

Na pytanie, czy będzie regionalizacja obostrzeń ze względu na liczbę zaszczepionych osób w danym regionie Minister Zdrowia odpowiedział: - Tak, absolutnie tak.

Na razie staramy się oddziaływać na motywacje pacjentów do szczepienia. Oczywiście rozważamy scenariusz obowiązku szczepień – w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad medykami, ale decyzje nie zostały jeszcze podjęte. To samo jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące różnicowania dostępu do różnych usług ze względu na fakt bycia zaszczepionym – mówił Niedzielski.

Minister Zdrowia odwiedzi w poniedziałek 26 lipca, podkarpacką gminę Jeżowe, jedną z najsłabiej wyszczepionych w Polsce. Spotka się m.in. z wójtem, przedstawicielami Rady Gminy oraz kierownikiem lokalnego ośrodka zdrowia.

(C.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%