Zamknij

Co zrobić z choinką po Świętach? Przedstawiamy pomysły

15:08, 09.01.2022 C.M. Aktualizacja: 17:45, 09.01.2022
Skomentuj fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Po Świętach zostają wspomnienia, naładowane, wewnętrzne baterie i dekoracje. Ozdoby bez problemu chowamy do szafy i używamy ich ponownie za rok natomiast w wielu domach po raz kolejny pojawia się pytanie, co zrobić z prawdziwą choinką? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań.

Niestety najbardziej powszechną metodą wśród społeczeństwa jest pozostawienie choinek przy śmietniku, gdzie będą one traktowane jako odpady komunalne. Odpowiedzialność za ich wywóz spoczywa na firmach, które zajmują się wywozem śmieci w danej gminie. W dużych miastach choinki odbierane są po Świętach zwykle raz lub dwa razy w tygodniu.

Lepszym pomysłem będzie posadzenie choinki na działce lub w ogrodzie. Najlepszy czas na wsadzenie jej do ziemi to kwiecień i maj. Naturalnie do tej pory nie może czekać w domu. Dlatego tuż po Świętach wystarczy wynieść drzewko na zewnątrz, osłaniając je jednak przed bezpośrednim działaniem wiatru i mrozu. Najlepiej zastosować ocieplenie donicy w postaci agrowłókniny lub ścianek ochronnych. Do przesadzenia najlepiej nadają się te drzewka, które od początku były w donicy i mają rozwinięty system korzeni.

fot. gratka.pl

Przekazanie choinki do zoo jest kolejnym pomysłem na to, co zrobić z choinką po Świętach. Zanim jednak zapakujesz ją do auta i wyruszysz w podróż, upewnij się, że wybrane zoo jest zainteresowane takim podarunkiem. Dokładne oczyszczenie z bombek i innych ozdób świątecznych to podstawa. Takie drzewko w zoo zostanie bowiem schrupane przez zwierzęta. Z tego względu nie każde jest chętne, by otrzymać taki prezent, ponieważ niedokładne oczyszczenie gałązek (np. ze sprayu czy anielskich włosów) może być przyczyną zatrucia zwierząt.

fot. pinterest.pl

Co natomiast zrobić z suchą choinką? Gałązki, które mają igły, można odciąć od pnia i zastosować jako osłonę dla okazów, które by przetrwać zimę, wymagają okrycia przed mrozem. Jeśli przechowamy je do wiosny, posłużą one również jako podpórki dla innych roślin. Poza tym igły wraz z niewielkimi zdrewniałymi fragmentami możemy umieścić w kompoście, zrobiony z przewagą roślin iglastych wykorzystać można jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych takich jak wrzośce, wrzosy, różaneczniki, hortensje i magnolie.

(C.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%