Zamknij
REKLAMA

Oszczędności pod presją inflacji

11:42, 13.03.2018 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

Z Michałem Maciejewskim rozmawia Zdzisława Mochnacz

-Pod koniec ubiegłego roku inflacja mocno dała się we znaki posiadaczom oszczędności. Czy nadal należy się liczyć z jej wysokim poziomem?
- Rzeczywiście inflacja przyspieszyła, sięgając w listopadzie 2,5 proc. W najbliższych miesiącach powinna być nieco niższa i wynosić około 2 proc., ale już w drugim kwartale może ponownie wzrosnąć w okolice 2,5 proc. Według pesymistycznych prognoz w połowie roku może zbliżyć się nawet do 3 proc., a średniorocznie wynieść 2,4-2,5 proc.
-Czy w związku z tym należy się liczyć z podwyżką stóp procentowych?
- Rada Polityki Pieniężnej jest ostrożna w podejściu do zmiany poziomu stóp procentowych. W ubiegłym roku był moment, że część jej przedstawicieli zaczęła dostrzegać inflacyjne zagrożenie. Jednak ostatnio ich stanowisko jest łagodniejsze. Według opinii prezesa NBP, w tym roku stopy nie pójdą w górę, a być może pozostaną rekordowo niskie nawet do połowy 2019 r., o ile nie dojdzie do mocniejszych zmian warunków.
-Co mogłoby skłonić Radę do podwyżki?
- Z wypowiedzi członków RPP wynika, że wzrost inflacji nie będzie dla nich wystarczającym argumentem za podwyżką, o ile nie zbliży się do 3,5 proc., czyli do górnej granicy celu inflacyjnego, tym bardziej że w tym roku spodziewane jest niższe tempo wzrostu gospodarczego. Według prezesa Adama Glapińskiego, takim czynnikiem mógłby być zbyt mocny wzrost płac lub silne przyspieszenie akcji kredytowej.
- Czyli na wyższe odsetki z lokat bankowych raczej w tym roku nie ma co liczyć?
- Nie widać, by banki na wzrost inflacji reagowały bardziej atrakcyjną ofertą dla oszczędzających i raczej się na to nie zdecydują, zanim Rada nie podwyższy stóp. Średnie oprocentowanie lokat to wciąż bardzo niskie 1,5 proc.
- Gdzie więc szukać lepszych możliwości?
- Wciąż atrakcyjne pozostają nieruchomości, szczególnie w formie typowo inwestycyjnej, a więc w systemie condo, oferującym zyski rzędu 6-7 proc. i nie wymagającym zaangażowania nabywcy w obsługę i zarządzanie taką nieruchomością.

Michał Maciejewski, Wealth Broker Gerda Broker
Od 2016 r. pełni funkcję Dyrektora gdańskiego oddziału Gerda Broker – firmy doradczej niepowiązanej z żadną grupą kapitałową, co pozwala na w pełni obiektywną ocenę potrzeb i sytuacji klientów i dobór odpowiednio dopasowanych produktów. W obliczu spadku atrakcyjności tradycyjnych form lokowania kapitału, siłą oferty Gerda Broker jest możliwość inwestowania w nieruchomości – m.in. condohotele i zmodernizowane kamienice oraz w grunty o wysokim potencjale wzrostu wartości
Michał Maciejewski karierę zawodową w branży finansowej rozpoczął w 2002 roku w GE Money Bank. W 2011 r., po przejściu do Open Finance S.A., objął stanowisko zastępcy kierownika oddziału. Następnie w latach 2013 – 2015, już jako ekspert ds. klientów strategicznych w mBank S.A. zarządzał portfelem klientów zamożnych. Od 2016 r. w Gerda Broker na stanowisku Wealth Broker doradza klientom segmentu Private Banking w zakresie produktów inwestycyjnych, oszczędnościowych oraz kredytowych. 

O GERDA BROKER
GERDA BROKER specjalizuje się w doradztwie w zakresie identyfikacji optymalnych źródeł pozyskania przez przedsiębiorców finansowania, jak również w przygotowaniu formalnych aspektów związanych z organizacją kapitału niezbędnego do realizacji celów biznesowych. Obejmuje opieką doradczą małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa i doradza im w procesie pozyskiwania dodatkowych środków na realizację celów związanych z bieżącą działalnością operacyjną, ale także celów rozwojowych oraz inwestycyjnych. Gerda Broker powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 28 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Jest firmą niezależną, niepowiązaną z żadną grupą finansową, co pozwala na w pełni obiektywną ocenę potrzeb i sytuacji klientów i dobór odpowiednio dopasowanych produktów. W obliczu spadku atrakcyjności tradycyjnych form lokowania kapitału, siłą oferty Gerda Broker jest również możliwość inwestowania w nieruchomości – m.in. condohotele i zmodernizowane kamienice oraz w grunty o wysokim potencjale wzrostu wartości.
Więcej informacji: www.gerdabroker.pl

(G.B)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone