Zamknij
REKLAMA

Sezon na opony zimowe

14:00, 27.11.2018 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
mat.prasowe

Aż 94% polskich kierowców zmienia opony na zimowe pomimo, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany ogumienia . Większość zmotoryzowanych zdaje sobie sprawę, że dostosowanie rodzaju opon do warunków atmosferycznych ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Opony sezonowe zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy w warunkach atmosferycznych i drogowych do których zostały przystosowane. Wysokiej jakości opona zimowa zapewnia optymalne właściwości jezdne podczas jazdy w niskich temperaturach, po śniegu, błocie pośniegowym czy w czasie gołoledzi. Natomiast ogumienie letnie gwarantuje najlepsze właściwości na suchej oraz mokrej nawierzchni w okresie letnim.

Charakterystyczną cechą klimatu Polski jest wyraźny podział na okres zimowy i letni. Pierwszy trwa od listopada do kwietnia, Z kolei od maja do października panuje sezon, w którym doskonale sprawdzają się opony letnie. Opady deszczu i śniegu w Polsce występują przez niemal sześć miesięcy w związku z tym jazda na oponach letnich przez cały rok jest bardzo niebezpieczna. Już w temperaturze 6?C, na mokrej nawierzchni droga hamowania z prędkości 80km/h na oponach zimowych będzie krótsza o 7 metrów w stosunku do opon letnich. Na zaśnieżonej drodze dla prędkości 48km/h ta różnica wynosi 31 metrów.

Widoczna różnica pomiędzy oponami sezonowymi to rzeźba bieżnika. W ogumieniu zimowym bieżnik ma wiele lameli, co ułatwia przejazd po nawierzchni pokrytej błotem pośniegowym lub śniegiem. Z kolei bieżnik opon letnich jest tak zaprojektowany, aby skutecznie odprowadzać wodę ze śniegiem czy błotem pośniegowym tak dobrze sobie nie radzi.

-Opony są jedynym elementem, który łączy samochód z nawierzchnią. Sezonowe ogumienie wysokiej jakości zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i ogranicza ryzyko wypadku. Dlatego zakupu opon sezonowych nie należy traktować jako wydatku, ale jako inwestycję w bezpieczeństwo własne, swojej rodziny i innych uczestników ruchu drogowego – wyjaśnia Łukasz Kusiak, product manager w Continental Opony Polska.

Zgodnie z Raportem Komisji Europejskiej używanie opon zimowych w okresie zimowym zmniejsza ryzyko wypadku aż o 46 procent.

 

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone