Zamknij
REKLAMA

Najbardziej rozpoznawalny budynek Trójmiasta ma 10 lat

08:00, 29.03.2019 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
mat.prasowe

Kiedy kilka lat temu Rada Numizmatyczna NBP przygotowywała monetę okolicznościową z okazji 85-lecia Gdyni, nikt nie miał wątpliwości co powinno się na niej znaleźć - port i Sea Towers.

Dwa połączone budynki o 29 i 38 kondygnacjach szybko stały się symbolem gdyńskiej nowoczesności i odwagi myślenia o przyszłości miasta. Tymczasem, kilkanaście lat temu, kiedy na zaniedbanych, poprzemysłowych terenach ruszyła budowa jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce, nie brakowało sceptyków, którzy nie wróżyli pomyślności projektu.

Inwestycja powstała zaledwie 12 metrów od linii brzegowej. Jeszcze przed 80 laty miejsce to należało do morza. Obecne ukształtowanie jest wynikiem prac przy budowie portu w Gdyni w latach 20 i 30 XX wieku. Bliskość wody sprawia, że był to teren wyjątkowo wymagający, który musiał być odpowiednio przygotowany, by utrzymać budynek ważący ponad 140 tys. ton. Skalę projektu obrazują kolejne liczby – do wybudowania 56 tys. m2 powierzchni użyto 42,4 tys. m2 betonu i aż 4,3 tys. ton stali.

Przez cały okres trwania budowy Sea Towers, projektanci i inwestor robili wszystko, by nadać bryle budynku wyjątkowy charakter. Doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że będzie to projekt przełomowy, który wpłynie na wizerunek miasta. W efekcie tych poszukiwań, budynek zmienił kolor elewacji z jasnej na ciemną. Po przeprowadzonych analizach, twórcy zrezygnowali z tynku mineralnego, na rzecz droższej, bardziej szlachetnej, eleganckiej i trwałej okładziny z granitu oraz aluminium. Dzięki temu, mimo upływu lat i wilgotnego, gdyńskiego powietrza, inwestycja wciąż prezentuje się jak nowa.

Sea Towers, poza powierzchniami usługowymi posiada przede wszystkim apartamenty, które od lat budzą ogromne emocje i zainteresowanie. Roztacza się z nich pocztówkowy widok na morze, wybrzeże Gdyni i Półwysep Helski. Trudno znaleźć piękniejszą panoramę w Trójmieście. To właśnie one milion dolar view sprawia, że inwestycja ta ma dużo więcej do zaoferowania niż zwykłe mieszkania.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone