Zamknij
REKLAMA

Rozwiązali Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa

06:00, 25.04.2019 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj

Ponad 230.000 dzieci z ponad 5 000 szkół rozwiązało Test Bezpieczeństwa, podsumowujący X edycję programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Najmłodsi uczniowie odpowiedzieli na pytania sprawdzające i utrwalające zdobytą w ramach programu wiedzę na temat tego, jak zachować się w różnych sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu.

Najmłodsi uczniowie podczas Testu Bezpieczeństwa odpowiedzieli na 15 pytań obejmujących m.in. zagadnienia dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze, w szkole, podczas zabawy, pobytu w domu bez opieki dorosłych lub w czasie korzystania z Internetu. Zagadnienia związane z pierwszą pomocą sprawiły uczniom najmniej problemów. Aż 96% dzieci wskazało prawidłowo numer pogotowia ratunkowego i jednocześnie znało wyposażenie apteczki. Rodziców może ucieszyć także fakt, że 91% uczniów wie, że nie wolno otwierać drzwi nieznajomemu podczas samodzielnego pobytu w domu.

Dzieci wiedzą także jak należy się zachować, gdy pozostają bez opieki dorosłych i źle się poczują. 87% dzieci prawidłowo odpowiedziało, że w pierwszej kolejności należy zadzwonić do rodziców. Najmłodsi wiedzą też, że nie mogą sami przyjmować żadnych leków. Dzieci posiadają także sporą wiedzę dotyczącą bezpiecznego podróżowania samochodem oraz właściwego zachowania na drodze. Mimo to, w tej kategorii znalazły się zagadnienia, które nie były dla uczniów do końca oczywiste.

Wyniki testu wskazują, że 96% dzieci wie, że zawsze trzeba zapinać pasy jadąc samochodem, ale już nie wszystkie zdają sobie sprawę, kto powinien bezwzględnie podróżować w foteliku samochodowym. Tylko 73% uczniów wskazało prawidłową odpowiedź mówiącą, że wszystkie dzieci poniżej 150 cm wzrostu powinny korzystać z dodatkowego fotelika.

Niezwykle istotnym zagadnieniem jest również bezpieczne korzystanie z Internetu. Jak pokazują wyniki testów z ostatnich lat, wiedza dzieci w tym obszarze wzrasta. Jeszcze dwa lata temu tylko 82% dzieci wiedziało jak powinny się zachować, gdy osoba poznana w sieci zaproponuje spotkanie. Obecnie, już 95% uczniów odpowiada, że należy o takiej sytuacji powiedzieć rodzicom i zapytać ich o zgodę.

Odrębną sprawą jest obecność dzieci w Internecie związana z poszukiwaniem informacji. Jak wskazują wyniki testu, 78% uczniów wie, że nie wszystkie dane zamieszczone w sieci są prawdziwe i powinno się je dodatkowo weryfikować. Z pewnością jest to sygnał dla rodziców oraz nauczycieli do wzmocnienia czujności i rozmów z dzieckiem na ten temat.

Wyniki testu jednoznacznie wskazują, że choć wiedza i świadomość dzieci w zakresie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach wzrasta, to wciąż są obszary, które wymagają szczególnej uwagi i troski. Warto więc skupić się na kwestiach, które wymagają uszczegółowienia przy jednoczesnym powtarzaniu
i utrwalaniu dzieciom pojęć już im znanych.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone