Zamknij
REKLAMA

Mural z Kobietami Wolności na przystanku PKM

12:30, 11.06.2019 | D.D.
Skomentuj
REKLAMA

W Gdańsku na przystanku PKM Strzyża powstaje ścienne malowidło z wizerunkiem kobiet, które były zaangażowane w działalność opozycyjną w okresie PRL i walczyły o wolną Polskę. Niezwykły mural zostanie stworzony w ramach akcji „Wysokich Obcasów” pt. „Kobiety na mury”.

Wyjątkowe malowidło ścienne w Gdańsku przedstawi nie jedną, a wiele bohaterek wolnej Polski, które zmieniły bieg naszej historii i udowodniły, że „Solidarność" również była kobietą. Autorkami koncepcji są Anna Eichler z Red Sheels, pierwszej w Polsce kobiecej agencji muralowej oraz Sabina Twardowska.

Pomysłodawcami projektu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Powstanie on z okazji „Roku Wolności i Solidarności" ogłoszonego przez pomorski sejmik w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku.

Prace nad muralem zainaugurowane zostały pod koniec maja na przystanku PKM Strzyża przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku. Na jego czterech podporach znaleźć będzie można wizerunki „Kobiet Wolności”, tworzące jeden spójny projekt Anny Walentynowicz, Joanny Dudy-Gwiazdy, Henryki Krzywonos, Ludwiki Wujec, Oli Krzyżanowskiej, Ewy Milewicz, Heleny Łuczywo, Jadwigi Staniszkis, Zofii Kruszyńskiej i wielu innych.

Ogólnopolska akcja magazynu „Wysokie Obcasy” pt. „Kobiety na mury" to niezwykły szlak murali portretujących kobiety, które zmieniły historię swojego regionu, Polski, a nawet świata. Niezwykłe prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA