Zamknij
REKLAMA

13 organizacji zrealizuje projekty dla pszczół

11:00, 15.07.2019 | D.D.
Skomentuj
REKLAMA

Trzynaście organizacji z całej Polski otrzymało granty, których pula wynosiła 100.000 zł. Konkurs był realizowany w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Z województwa pomorskiego środki na dofinansowanie projektu otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie.

Konkurencja w tegorocznej edycji konkursu była duża, a działania przyjazne pszczołom, zaproponowane przez organizacje – pomysłowe i angażujące do działania. Jury konkursu wybrało te projekty, które miały wysoką wartość merytoryczną i społeczną.

Granty przyznane w konkursie są realizowane w ramach programu, którego celem na najbliższe trzy lata jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych owadom zapylającym. Organizatorzy rozpisując konkurs zaprosili do włączenia się do tej inicjatywy organizacje z całej Polski.

O granty ubiegały się m.in. organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny, lokalne grupy działania, jak np. koła gospodyń wiejskich czy rodzinne ogródki działkowe oraz inne podmioty, spełniające wymagania regulaminowe. Ostatecznie 13 otrzymało granty w wysokości 6.400 zł lub 12.000 zł, w zależności od zakresu zaplanowanych działań.

Zwycięskie organizacje będą m.in. wspólnie z mieszkańcami sadzić nektaro- i pyłkodajne rośliny, postawią domki dla pszczół, zorganizują konkursy edukacyjne i konkursy na rabaty przyjazne pszczołom oraz warsztaty i spotkania z ekspertami, którzy opowiedzą, jak pomagać pszczołom i innym owadom zapylającym, by zapewnić im pokarm i schronienie.

-Nasze koło gospodyń wiejskich od zawsze zajmowało się przydomowymi ogródkami i myśląc nad projektem do konkursu chciałyśmy wrócić do korzeni, do tego, z czym zawsze wieś była kojarzona z ogrodami, łąkami i gdzie pod oknami domów rosły dalie. Nektaro- i pyłkodajne kwiaty są nie tylko ładne, ale też bardzo pożyteczne, dlatego zaplanowaliśmy dwanaście miejsc w gminie na nasadzenia i będziemy o nie wspólnie z mieszkańcami dbać – mówi Monika Warecka, pomysłodawczyni projektu dla Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA