Zamknij
REKLAMA

Bezpłatne badania dla kobiet

12:42, 22.11.2019 | D.D.
Skomentuj
REKLAMA

Na grudzień zaplanowano ostatnie w tym roku bezpłatne badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej. Badania wykonywane są w ramach populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ. Powinny z nich skorzystać szczególnie panie z roczników 1966-1969, gdyż niestety nie otrzymują one indywidualnych zaproszeń na badania mammograficzne.

Z danych statystycznych wynika, iż u jednej na 20 kobiet, która wykonała mammografię przesiewową (skryningową) konieczne jest wykonanie sprawdzających badań dodatkowych, w ramach etapu diagnostyki pogłębionej. W trakcie porady obejmującej badanie fizykalne, wykonanie uzupełniającej mammografii lub USG piersi lekarz, w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu procedur należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.

To niekoniecznie oznacza, że coś jest nie w porządku, gdyż 4 na 5 kobiet po dalszych badaniach otrzymuje informacje, że wyniki są dobre. Lepiej jednak upewnić się o wynikach badania poprzez diagnostykę pogłębioną niż pozostawić cień wątpliwości. Tylko w przypadku wykrycia zmiany podejrzanej, diagnostyka musi być uzupełniona o badanie mikroskopowe, najczęściej za pomocą niegroźnych technik biopsyjnych - biopsji cienkoigłowej albo gruboigłowej w zależności od rodzaju zmian. Żadna kobieta, u której zaistniała konieczność wykonania badań uzupełniających w ramach etapu diagnostyki pogłębionej nie będzie pozostawiona bez opieki.

Po raz ostatni w tym roku mobilna pracownia mammograficzna będzie oczekiwała na Panie w Wejherowie 18 grudnia w godzinach od 10:00 do 16:00 przy Centrum Handlowym „Kaszuby" przy ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 28. Do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, finansowanego przez NFZ zaprasza się panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. 

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Należy jedynie zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA