Zamknij
REKLAMA

Na wybrzeżu pojawiły się pierwsze foki

11:21, 05.04.2020 | D.D.
Skomentuj
WWF
REKLAMA

Na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki. Najliczniejszą foką, która żyje w Bałtyku, jest foka szara. Szczenięta foki szarej przychodzą na świat na przełomie lutego i marca. Szczeniaki rodzą się zarówno na brzegu, jak i na lodzie. Początkowo są pokryte gęstym, białym futrem, zwanym lanugo, ale wyciera się ono w czasie pierwszych 2-3 tygodni życia.

Ten czas szczenię spędza u boku matki. Foczęta w okresie karmienia tłustym mlekiem, które może zawierać nawet do 50% tłuszczu przybierają na wadze ok. 1-2,5 kg dziennie. Po tym czasie matka opuszcza młode na zawsze i foki zaczynają samodzielne życie. Nie zawsze jednak okres niemowlęctwa kończy się tak, jak zaplanowała natura. Zdarza się, że małe foki tracą przedwcześnie kontakt z matką i wtedy, nieprzygotowane do samodzielnego życia, potrzebują pomocy człowieka. 

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF już od 10 lat patrolują bałtyckie plaże. Marzec i kwiecień, to dla nich okres bardzo intensywny a w tym roku szczególnie trudny, ze względu na kwarantannę. Wolontariusze, przy zachowaniu wszystkich wymogów sanitarnych, dalej pomagają bałtyckim fokom. Patrole zostały dla bezpieczeństwa Błękitnych, ograniczone, ale nadal interweniują oni do najbardziej potrzebujących zwierząt, takich jak nowonarodzone foki.

W tym roku znaleźli już 27 szczeniąt oddzielonych od matek. Wolontariusze oceniają stan zdrowia każdej znalezionej foki, i po konsultacji z opiekunami fok ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podejmują decyzję, dotyczącą dalszych losów zwierzęcia.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA