Konkol brązowym medalistą mistrzostw świata

10:00, 19.07.2019 D.D. Aktualizacja: 11:01, 19.07.2019
Skomentuj PZPOW PZPOW

W tegorocznych XX jubileuszowych mistrzostwach świata jachtów żaglowych sterowanych radiem "Federacji Naviga" Kacprowi Konkolowi z klubu PZPOW „Bliza-BalexMetal” udało się wywalczyć brązowe medale.

Do Wągrowca przyjechali zawodnicy z 12 państw, w tym ponad 30 z Chin. Polskę reprezentowali z wejherowskiego radiojachtklubu Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych „Bliza-BalexMetal” w kategorii juniorów: Kacper Konkol, Artur Mroske, Błażej Dąbrowski i Andrzej Becker. Mistrzostwa rozgrywane były w trzech klasach jachtów jednego metra (F5-E lub 1), F5-M długości kadłuba 127,5-129 cm oraz F5-10 klasy wolnokonstrukcyjnej.

Na rozegranie regat w klasie E oraz M zaplanowano cztery dni, a na klasę F5-10 trzy dni. Warunki wietrzne podczas rozgrywania wyścigów były trudne, wiatr często zmieniał kierunek lub całkowicie zanikał, a wówczas odwoływano biegi i wstrzymywano starty. Wszystko to miało wpływ na ilość rozegranych wyścigów oraz na ich wyniki. Po zakończeniu rywalizacji w najliczniej obsadzonej klasie F5-E prawie wszystkie miejsca na podium zajęli zawodnicy Chin.

Gwiazdą mistrzostw został jednak reprezentant Polski w kategorii seniorów Jan Springer, dzięki któremu dwa razy stanęliśmy na podium. Zdecydowanie z dużą przewagą punktową wygrał regaty w klasie F5-E i F5-M, broniąc tytułów z poprzednich mistrzostw. W kategorii juniorów tylko reprezentantowi Rosji w klasie F5-M i Polski w klasie F5-10 Kacprowi Konkolowi udało się wywalczyć brązowe medale.

Wśród juniorów naszej reprezentacji najlepiej wypadli zawodnicy PZPOW „Bliza-BalexMetal” zajmując miejsca: Kacper Konkol – III (F5-10), V (F5-E) i VI (F5-M), Artur Mroske – V (F5-10), IX (F5-M) i XIII (F5-E) oraz Błażej Dąbrowski – VII (F5-10) i VIII (F5-M, F5-E). W punktacji medalowej wygrały Chiny z dorobkiem 13 medali (4 złote, 5 srebrnych, 4 brązowe), drugie miejsce Polska – 3 medale (2 złote, 1 brązowy), trzecie Niemcy – 1 srebrny i czwarte Rosja – brązowy.