Zamknij
REKLAMA

OSP Bojano realizuje projekt "Zielony Punkt Kontrolny"

16.00, 16.08.2022 KL
Skomentuj Fot. OspBojano/FB
REKLAMA

Druhowie OSP Bojano na swoim facebookowym profilu poinformowali o dobiegających końca pracach przy realizacji projektu "Zielony Punkt Kontrolny - Bojano", który będzie służył lokalnej społeczności chcącej aktywnie spędzać wolny czas. Już wkrótce obiecują przekazać więcej informacji.

Jak czytamy na stronie http://bojano.osp.org.pl - "Zielony Punkt Kontrolny - Bojano" to projekt zrealizowany przez druhny i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojanie na rzecz lokalnej społeczności. Jest to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych (PK) do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie w ręku będzie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.

Projekt promuje walory przyrodnicze i turystyczne Gminy Szemud i terenu Nadleśnictwa Gdańsk, i jest propozycją spędzania czasu wolnego dla wszystkich kochających aktywność. Strażacy chcieliby zachęcić przede wszystkim dzieci i młodzież oraz całe rodziny do tej szczególnej aktywności.

Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Gdańsk druhowie umieścili 30 PK w postaci drewnianych słupków, z których każdy ma swój indywidualny numer od 31 do 60 oraz zaopatrzony jest w perforator - mechaniczny kasownik służący potwierdzeniu obecności w punkcie. Słupki rozmieścili przy drogach i ścieżkach, a część ukryli głębiej w lesie: na pagórkach, w dołkach czy bagienkach.

Przygotowano łącznie 8. tras o różnej długości i różnym stopniu trudności z mapkami do pobrania. Jak wyjaśniają druhowie, każda z nich posiada linię łączącą poszczególne punkty, która pełni funkcję jedynie pomocniczą – odpowiedni wariant dojścia do celu należy wybrać samodzielnie. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji. Trasy można przebyć rekreacyjnie - spacerkiem lub na sportowo, np. biegowo.  Start pierwszych czterech tras znajduje się na parkingu cmentarza wojennego w Bojanie (dojazd od ul. Poległych Żołnierzy w Bojanie), a czterech kolejnych z parkingu leśnego przy ul. Wiczlińskiej w Gdyni. 

Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z regulaminem projektu przed rozpoczęciem zabawy, która już wkrótce będzie możliwa, o czym poinformują na swoim profilu.

Bądźcie cierpliwi i uważnie obserwujcie nasz profil. Już niebawem projekt powinien przejść ostatnie odbiory i certyfikacje - na pewno damy Wam wtedy znać i przekażemy bardziej szczegółowe informacje na temat tego jak z niego korzystać!

Poniżej zdjęcia z prac przy umieszczaniu słupków w terenie.

Projekt "Zielony Punkt Kontrolny" jest zrealizowany przez OSP w Bojanie przy współfinansowaniu ze środków Gminy Szemud.

Źródło: OspBojano/FB, http://bojano.osp.org.pl

 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%