Zamknij
REKLAMA

"Oblicza niepodległej" w Wejherowie i Luzinie

17:00, 18.09.2018 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
GBP Luzino

Wejherowskie Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie włączyły się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, realizując projekt ministerstwa „Oblicza Niepodległej”.

Projekt „Oblicza Niepodległej” został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Wejherowskie Centrum Kultury w ramach projektu ogłosiło zbiórkę materiałów i zdjęć z okresu odbudowywania państwowości na Pomorzu, w tym z działalności burmistrza Teodora Bolduana w Wejherowie.

Całe przedsięwzięcie powstało we współpracy WCK i ZSO nr 2, SP nr 11, SP nr 9 oraz PZS nr 1. Głównym celem projektu, który potrwa do 20 listopada jest poszerzanie wśród mieszkańców miasta wiedzy o niepodległości w kontekście regionalnym, w tym na temat zasłużonego burmistrza, przy współpracy z trzema placówkami oświatowymi Wejherowa.

-Zwracamy się do mieszkańców miasta, by przeszukali swoje rodzinne albumy i sprawdzili czy w zbiorach nie ma zdjęć z okresu odbudowywania państwowości na Pomorzu, w tym z działalności burmistrza Bolduana w Wejherowie. Zgromadzone materiały i informacje posłużą przy tworzeniu publikacji, wystawy i izby pamięci - wyjaśnia Anna Pobłocka, koordynatorka projektu.

Działania są bezpłatne i skierowane do szerokiego grona odbiorców. Planowane są akcje kulturowo-społeczne i edukacyjne jak: apel do mieszkańców miasta Wejherowa i okolic w poszukiwaniu materiałów i zdjęć, poszukiwania dziennikarskie grupy młodzieżowej, spektakl teatralno–muzyczny w plenerze i w Filharmonii Kaszubskiej, warsztaty pisarsko-kaligraficzne tworzenia gazet z lat 20-30 XX wieku i kartek z pamiętnika dla młodzieży i dorosłych.

Ponadto konkursy, nad którymi czuwa ZSO nr 2 w tym konkurs rodzinny na kartę z życia mieszkańców, konkurs włodarze i elita Wejherowa dla szkół czy konkurs na stworzenie lapbooka (teczki tematycznej) dla szkół. Zaplanowano także lekcje lokalnej historii przez telefon, wystawę o życiu mieszkańców Wejherowa w latach 20-30 XX wieku i Teodora Bolduana i jego działalności oraz lekcje w galerii z przewodnikiem i publikację, zawierająca zgromadzone materiały.

Natomiast Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie w ramach projektu „Oblicza Niepodległej” zorganizowała wystawę „Marzenia Kaszubów o Polsce”. Dzięki niej mieszkańcy gminy mogą poznać dokumenty zebrane z rodzinnych zbiorów. Prezentują one działalność narodowo-wyzwoleńczą, dokumentują obroną polskości na terenie Kaszub w latach 1918-1939, 1939-1945, i od roku 1946 do Solidarności. Wystawa zawiera m.in. wspomnienia, fotografie, legitymacje, dokumenty obozowe, fotogramy, grafikę z Marszu śmierci i dedykowane publikacje.

Materiały do wystawy biblioteka otrzymała z rodzinnych kolekcji mieszkańców gminy Luzino i Wejherowo oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 20 listopada. Dokumenty w dalszym ciągu można dostarczać do biblioteki dopisując w ten sposób historię wielu rodzin z Kaszub.

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone