Zamknij
REKLAMA

Szportôwny Białczi z Rozłazena – kabaret i kaszubskie tradycje

14:20, 14.10.2018 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Historia powstania kabaretu "Szportôwny Białczi z Rozłazena" sięga 2005 roku i jest ściśle związana z działalnością miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

To właśnie na jednym z jego posiedzeń, został on utworzony z inicjatywy Marii Balcerak i Heleny Lehman. To właśnie te panie zapoczątkowały jego działalność występując z dużym powodzeniem na scenie.

Kabaret publicznie zadebiutował w 2006 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie z okazji Szkolnego Dnia Regionalnego. W tym samym roku uczestniczył w I Festiwalu Humoru Kaszubskiego pt. „Kąsk do śmiechu”' w gminie Szemud, zajmując na nim I miejsce w kategorii osób dorosłych. Nazwę Szportôwny Białczi z Rozłazena kabaret przyjął w 2009 roku. W tym samym roku z powodzeniem uczestniczył w III Festiwalu Humoru Kaszubskiego w Kartuzach pt. „Szport muszi bec”, zajmując na nim I miejsce w kategorii kabaretu.

W 2010 i 2011 roku z tytułu różnych wydarzeń i uroczystości występował: w Mirachowie, Rozłazinie, w Brzeźnie Lęborskim, Strzebielinie, Łęczycach, Dąbrówce i w Popowie pod merytoryczną opieką p. Marii Mielewczyk. Jego znakomite występy były zauważone nawet w Dzienniku Bałtyckim. Wskazane jest nadmienić, iż kabaret „Szportôwny Białczi z Rozłazena”' w składzie Maria Balcerak i Helena Lehman występował w języku kaszubskim do 2016 r. W owym roku powiększył swój skład osobowy o Anetę Licau, Marię Baran i Adama Barana. Swój pierwszy występ w powiększonym składzie zaprezentował na Gminnych Dożynkach w Bożympolu Wielkim i na Parafialnym Dniu Seniora w Rozłazinie.

W 2017 r. z powodu śmierci głównej postaci kabaretu p. Marii Balcerak, działalność jego została zawieszona. W styczniu br. kabaret reaktywował swoją działalność z nową członkinią zespołu Kamilą Konkol. Po raz pierwszy w tym roku kabaret wystąpił na Gminnych Dożynkach w Bożympolu Wielkim i w Strzepczu gm. Linia, rozbawiając publiczność skeczem pt. „Ławeczka Osiedlowa”. Warto podkreślić, iż obecnie teksty do występów przygotowuje Kamila Konkol. Kabaret przekazuje bogatą tradycję kaszubską młodemu pokoleniu.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone