Zamknij
REKLAMA

Cenna kolekcja trafiła do Muzeum w Wejherowie

07:11, 03.12.2018 | źródło: MPiMK-P w Wejherowie
REKLAMA
Skomentuj
Prof. J. Borzyszkowski przemawia podczas wernisażu wystawy poświęconej drukom sakralnym z jego kolekcji. Fot. z archiwum MPiMKP

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie pozyskało do swoich zbiorów wyjątkową kolekcję. Chodzi o prawie tysiąca druków sakralnych, które kupiono od prof. Józefa Borzyszkowskiego.

Kolekcja zawiera m.in. śpiewniki, katechizmy i księgi liturgiczne. Najstarsze egzemplarze pochodzą z połowy XVII wieku. Część z druków wydano na Pomorzu, np. w Gdańsku, Pelplinie, Grudziądzu czy Chełmnie. Dla wejherowskiego muzeum ważne są również modlitewniki wydane w różnych miejscach Polski i Europy, które służyły przez wieki mieszkańcom Kaszub i innych części Pomorza.

- Są one świadectwem pobożności mieszkańców tego regionu zarówno katolików, jak i protestantów – zapewnia Dariusz Majkowski z MPiMK-P w Wejherowie. - Szczególnie cenne są druki sakralne, które należały do znanych działaczy i literatów kaszubskich, jak Anna Łajming, Józef Ceynowa czy Stanisław Pestka.

Kolekcja zostanie umieszczona w Dziale Literatury i Prasy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zakup kolekcji druków sakralnych od prof. Józefa Borzyszkowskiego został dofinansowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorząd powiatu wejherowskiego.

 

(źródło: MPiMK-P w Wejherowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone