Zamknij
REKLAMA

PGNiG skorzysta z pomysłów studentów PG

10:00, 31.12.2018 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podsumowało czwartą edycję konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Wśród nagrodzonych są studenci Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Gdańskiej.

Konkurs jest okazją dla studentów, doktorantów i młodych naukowców do zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów, które mogą zostać wykorzystane w działalności spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG. Dla Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG SA są inspiracją do wprowadzenia nowych rozwiązań lub rozpoczęcia projektów badawczych.

Finałowa trójka laureatów została wybrana przez kapitułę konkursu, w skład której weszli m.in. przedstawiciele Naukowej Grupy Doradczej działającej przy PGNiG. Pracę Michała Zająca, studenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, oceniła najwyżej. Laureat zaproponował wykorzystanie bardzo efektywnego i szybko działającego  enzymu produkowanego przez ćmy (Galleria mellonella) do degradacji zanieczyszczeń węglowodorowych i produkcji glikolu. Jury podkreśliło potencjał ekologiczny i komercjalizacyjny projektu. Technologię tę można wykorzystać również do utylizacji opakowań foliowych.

Drugie miejsce zajął Jędrzej Wrzaskowski, student Politechniki Gdańskiej. Zaprezentował możliwość otrzymywania wodoru z eteru dimetylowego DME. Dla PGNiG technologie wodorowe znajdują się wśród najbardziej perspektywicznych obszarów działań rozwojowych. Spółka rozpoczęła projekt badawczy, który ma pozwolić na wytwarzanie wodoru z odnawialnych źródeł energii i zatłaczanie go do magazynów gazu.

Zastosowanie metod sztucznej inteligencji do zwiększenia efektywności procesów wydobywczych to trzecia nagrodzona praca konkursowa. Jej autorką jest Edyta Kuk, doktorantka z Akademii Górniczo-Hutniczej. Pomysł na inteligentną aplikację ma pomóc w zarządzaniu procesami wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pracą podziemnych magazynów gazu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone