Zamknij
REKLAMA

Muzyk ze Strzepcza nominowany do Fryderyków

08:23, 30.01.2019 | A.W
Skomentuj
REKLAMA

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody muzycznej Fryderyki 2019. Wśród wyróżnionych w kategorii Muzyka Jazzowa jest zespół Tomasz Chyła Quintet (nominacja jako Album Roku). Tomasz Chyła - lider formacji, który pochodzi ze Strzepcza, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz.

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z gdańskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła, pochodzący z miejscowości Strzepcz, od zawsze mocno związany z Wejherowem – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki.

W październiku 2018 roku grupa wydała płytę „Circlesongs” nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Krążek został wydany dzięki dofinansowaniu miasta Gdańska. Premiera albumu odbyła się w studio im. A. Osieckiej w Warszawie. Płyta została przyjęta z ogromnym entuzjazmem zarówno przez krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, jak i szeroką publiczność.

Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet w przypadku drugiego albumu całkowicie bazują na improwizacji. Płyta nagrana została w taki sposób, aby jak najbardziej zbliżyć się do słuchacza i dać mu intymny kontakt z wrażliwością zespołu. Tak, jakby artyści byli razem ze słuchaczem, tu i teraz.

W „Circlesongs” słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych, takich jak: muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.

Skład Tomasz Chyła Quintet: Tomasz Chyła (skrzypce), Piotr Chęcki (saksofon), Szymon Burnos (fortepian), Konrad Żołnierek (kontrabas) oraz Sławomir Koryzno (perkusja).

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Słuchacz JazzuSłuchacz Jazzu

1 0

No to teraz czekamy na nominowanego muzyka z Wejherowa :). 13:11, 31.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA