Zamknij
REKLAMA

Ruszyły zgłoszenia do Kaszubskiej Nagrody Literackiej

15:22, 11.04.2019 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie informuje o możliwości zgłaszania kandydatur do Kaszubskiej Nagrody Literackiej za miniony rok. Propozycje można nadsyłać do 8 września.

Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana jest równocześnie z Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza”, którą ustanowił samorząd województwa pomorskiego. „W roku stulecia odzyskania Niepodległości w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury” – tak stworzenie literackiego wyróżnienia uzasadniali jego pomysłodawcy.

Kaszubska Nagroda Literacka przyznawana jest za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim, w tym także za tłumaczenie na język kaszubski, zrealizowane w roku poprzedzającym jej wręczenie lub za całokształt pracy literackiej w tym języku. Nagroda ma charakter indywidualny i przyznawana jest osobom fizycznym. W przypadku przyznania jej za dokonania zbiorowe, nagrodę przekazuje się osobie lub osobom kierującym projektem.

Pierwszą Kaszubską Nagrodę Literacką przyznano 18 października 2018 roku za całokształt twórczości w uznaniu niezwykłego dorobku wieloletniej pracy twórczej na rzecz literatury i języka kaszubskiego Stanisławowi Jankemu, poecie, prozaikowi, tłumaczowi, publicyście oraz twórcy literatury kaszubskiej.

Nagrodę przyznaje kapituła powołana przez dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Laureat w czwartym kwartale każdego roku podczas uroczystej gali, wspólnie z Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza”, otrzymuje statuetkę i nagrodę pieniężną.

Więcej informacji na temat Kaszubskiej Nagrody Literackiej można odnaleźć na stronie www.muzeum.wejherowo.pl. Zgłoszenia wraz z uzasadnieniem należy nadsyłać do 8 września na adres Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Kto może zgłaszać kandydatów?

Prawo do zgłaszania kandydatów przysługuje:

- instytucjom i stowarzyszeniom, które zajmują się literaturą oraz kulturą kaszubską,

- badaczom literatury kaszubskiej,

- wydawnictwom,

- mediom,

- wyższym uczelniom humanistycznym,

- bibliotekom,

- członkom kapituły.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone