Zamknij
REKLAMA

Pierwszy odpust w reżimie sanitarnym

15:30, 04.07.2020 | D.D.
Skomentuj Archiwum
REKLAMA

Po raz pierwszy w historii miasta tegoroczne, dwa najważniejsze odpusty na Kalwarii Wejherowskiej nie odbyły się. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami sanitarnymi, dopiero w pierwszy weekend lipca pątnicy osobiście przeżyją kalwaryjski odpust NMP Uzdrowienia Chorych.

Tegoroczna sytuacja epidemiczna, obostrzenia władz państwowych, sanitarnych i kościelnych uniemożliwiły pielgrzymom w maju i czerwcu wędrowanie do duchowej stolicy Kaszub w Wejherowie na odpusty Wniebowstąpienia Pańskiego i Trójcy Świętej. Pierwszy odpust miał odbyć się 22-24 maja i był połączony ze świętem patronki powiatu Matki Bożej Wejherowskiej. Drugi odpust był zaplanowany na 6-7 czerwca.

-W historii klasztoru nie było takiego roku, aby na kalwaryjskich ścieżkach nie było pątników – mówi o. Joel Stanisław Kokott. – Przez wojny, zabory i czasy komunistyczne zawsze kroczyliśmy drogą krzyżową, gdzie wędrowali nasi przodkowie.

Choć pielgrzymów nie było fizycznie na kalwarii, to jednak wszyscy chętni mogli znaleźć się na Świętych Górach duchowo. Swoje modlitwy pątnicy ofiarowali w intencji ustania pandemii oraz za chorych i służbę zdrowia, służby cywilne i mundurowe, a także za zmarłych i ich rodziny. Jak podkreślił kustosz sanktuarium tegoroczne dwa pierwsze odpusty były celebrowane, ale w takiej formie na jaką pozwoliły w owym czasie przepisy i rozporządzenia.

-Zapraszamy wszystkich pątników do pielgrzymowania do Wejherowa 4 i 5 lipca na kalwaryjski odpust NMP Uzdrowienia Chorych – dodaje o. Joel Stanisław Kokott.

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami sanitarnymi Kaszubska Jerozolima zostanie otwarta dla pielgrzymów w pierwszy weekend lipca tj. 4–5 lipca. W sobotę o 14:30 odbędzie się powitanie pielgrzymów z Gniewina i okolic. O godz. 15:00 koronka do miłosierdzia bożego i msza przed Cudownym Obrazem w kościele klasztornym. Na godz. 16:00 zaplanowano obchody kalwaryjskie.

Następnego dnia, w niedzielę nie będzie tradycyjnego przemarszu z kościoła na kalwarię tylko od razu suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych i błogosławieństwem lurdzkim. Początek o 10:00 przy kaplicy Kajfasza na Wzgórzu Wolności. Po sumie odpustowej nastąpi poświęcenie pojazdów mechanicznych.

-Ze względu na trwający stan epidemii wierni będą musieli przestrzegać przepisów sanitarnych oraz zachować 2 metrowy dystans i nosić maseczki – przypomina kustosz sanktuarium.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA