Zamknij
REKLAMA

Miasto sprzed lat na starych widokówkach

12:23, 10.08.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Stare widokówki i pocztówki, dokumentujące stolicę powiatu sprzed wielu lat, można podziwiać w Filharmonii Kaszubskiej.

W foyer Filharmonii Kaszubskiej możemy oglądać wystawę „Stare widokówki i pocztówki Wejherowa” z kolekcji Alfonsa Gruby. To kolejna interesująca wystawa przygotowana przez Wejherowskie Centrum Kultury.

Autor wystawy - Alfons Gruba to wielki miłośnik historii Wejherowa, kolekcjoner widokówek, pocztówek i fotografii. Jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Stowarzyszenia Miłośników Wejherowa.

Kolekcja Alfonsa Gruby powstała za sprawą zamiłowania i pasji do historii Wejherowa oraz fascynacji architekturą miasta. Jak mówi sam autor, sukcesywnie uzupełniana jest o nowe nabytki. W foyer Filharmonii Kaszubskiej możemy zobaczyć kilkadziesiąt starych pocztówek związanych z Wejherowem.

Adam Szulc z Wejherowskiego Centrum Kultury podkreśla, że dziś stare pocztówki to nie tylko wyraz mody retro, nostalgia za dawno minionymi czasami. To także cenne źródło badań ikonograficznych. Pocztówki mają też zastosowanie bardzo praktyczne. Tak jest z pocztówkami utrwalającymi zabytki architektury. Utrwalone na pocztówkach fotograficzne widoki tych zabytków są wykorzystywane przy pracach rewitalizacyjnych zabytków architektury.

Pomysłodawcą pocztówki był Niemiec Heinrich von Stephen. Pomysł kartki korespondencyjnej, której nie trzeba było wkładać do koperty został przez niego zgłoszony na konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku. Kraje niemieckie jednak odrzuciły pomysł dr Stephena. Dopiero cztery lata później karty korespondencyjne pojawiły się w obiegu na terenie Monarchii Austro-Węgierskiej. Ich autorem był dr Emmanuel Herrmann z Akademii Handlowej w Grazu. Nie miały one jeszcze żadnego obrazka. Pierwsza ilustrowana karta pocztowa wysłana została 16 lipca 1870 roku przez księgarza Augusta Schwartza z Olenburga – była to tzw. „Karta korespondencyjna Poczty Północno-Niemieckiej”. Dwa lata później w Zurichu w Szwajcarii wydana została pierwsza kartka z widokiem miasta. W tym samym roku karty pocztowe z widokami miast pojawiają się w Cesarstwie Rosyjskim.

Po roku 1872 takie ilustrowane widokami miast pocztówki, zwane widokówkami, zaczęły się pojawiać w obiegu coraz częściej, także w obiegu międzynarodowym, do którego zostały dopuszczone od 1 lipca 1875 r. Ilustracje, najpierw jednobarwne, a następnie wielobarwne były wykonywane techniką litograficzną i nie wypełniały najczęściej całej pierwszej strony (awersu) pocztówki.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

czytelniczkaczytelniczka

0 0

A gdzie jakaś galeria? gdzie pokazana część wystawy, choćby na kilku możliwych do powiększenia zdjęciach? Owszem, temat ciekawy, ale miałko ( żeby powiedzieć - nieciekawie ) przedstawiony w kilku zdaniach. 12:27, 10.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CarlosCarlos

1 0

Proponuję ruszyć z fotela i udać się we wskazane miejsce. Trochę ruchu nie zaszkodzi, nie wszystko musi być w telefonie/tablecie/komputerze. Najważniejsze informacje są i o to chodziło zapewne autorowi. Może ewentualnie przydałoby się info o terminie wystawy. Pozdrawiam serdecznie ;))) 11:40, 12.08.2020


REKLAMA
0%